Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Permetezőgépek kötelező felülvizsgálata


 

 

A permetezőgépek kötelező felülvizsgálata már több éve téma az érintettek körében. Ennek velejárója, hogy ilyen-olyan állásfoglalások, vélemények mellett mendemondák is szárnyra kaptak az eljárásról. Időszerű, hogy azok is elmondják a tapasztalataikat, akiket leginkább érint az ügy: Olyan gazdákat kérdeztünk, akik már bevizsgáltatták a permetezőgépüket.

 

Nekem is biztonság

brBaki Róbert
családi gazdálkodó
Sárszentmihály

 

Családi gazdaságunk 53 hektár földet művel, amelyen szántóföldi növényeket termesztünk. Intenzív gazdálkodást folytatunk, beleértve a növényvédelmet is. Jelentős a növényvédőszer-felhasználásunk is: éves szinten a kijuttatott növényvédő szer értéke meghaladja a kétmillió forintot, ami a méretünkhöz képest jelentős tétel. A kezelésekhez egy függesztett, 800 literes permetezőt használunk, 12 méteres kerettel.
A permetezőnk nem fiatal, éppen ezért eléggé féltünk a felülvizsgálattól: a sajtóból lehetett hallani, hogy mennyi előírásnak kell megfelelni, és hogy szigorúan veszik ezek betartását. Ezért alaposan felkészültünk a vizsgálatra. Tisztességesen felújítottuk a gépet, például kijavítottuk a keretet, kicseréltük a csöveket, és fejlesztettük is: az egy fúvókasor helyére revolverfejet tettünk, és erre három fúvókasort új fúvókákból. Rendszeresen szórunk folyékony nitrogénműtrágyát, így ehhez alkalmas fúvókát is felszereltünk, valamint kettős sugarú fúvókát a gombaölő szeres kezelésekhez és egy sor normál lapos sugarú fúvókát. Arra már az elmúlt években látványos tüneteket okozó sárgarozsda kapcsán rájöttünk, hogy a kezelések sikerében mekkora jelentősége van a fúvókák típusának és állapotának. A felújítás és fejlesztés körülbelül 300 ezer forintuba került, de nem sajnálom az elköltött pénzt, mert így jó néhány évig megbízhatóan fog üzemelni a gép. Így nem kell a hibákat javítgatni, és nyugodt lehetek afelől, hogy a drága növényvédő szerek a megfelelő mennyiségben és egyenletesen lesznek kiadva tényleg elvégzik a dolgukat.
A felülvizsgálatot már tavasszal elvégeztettem: tisztában akartam lenni vele, hogy a felújítás után jól szór a gép, és jó munkát végezhetek vele. Egy nagy gazdálkodó telephelyére szállt ki a mérőállomás, tőlünk 15 kilométerre, ahol két nap alatt számos gépet bevizsgált. Mindenki időpontot kapott, így nem kellett sokat várni. A vizsgálaton gyakorlatilag mindent átnéztek, bemértek, ami a biztonságos üzemeltetés, egyenletes és pontos vegyszerkijuttatás szempontjából fontos a kézmosó tartálytól a keret épségén át a kardánburkolatig. A gépünkön nem találtak problémát. Az előttünk lévő gép azonban jó példa volt arra, hogy mekkora jelentősége van fúvókák állapotának: egyik-másik szórófej közel sem úgy fújt, ahogy kellett volna.
A vizsgálat menetéről, a mérőállomás dolgozóinak hozzáállásáról jó benyomást szereztem. Ha például valakinél a fúvókákban, szűrőkben hibát találtak, náluk is lehetett újat vásárolni. Ha lehetett, kijavították a hibákat, és törekedtek arra, hogy senkinek ne kelljen eredménytelen vizsgával hazamennie. Több gazdától is hallom, hogy fél a vizsgálattól, sokan úgy képzelik el, hogy ez valami szigorú hatósági eljárás, marcona ellenőrökkel. Én igyekszem megnyugtatni őket: megfelelő állapotú, rendesen felkészített gép gond nélkül átmegy a vizsgálaton.
Úgy gondolom, megérte a bevizsgálás. Felkészült szakemberek dolgoztak, így valós képet kaptam a működéséről, másrészt a tanúsítvány is fontos a számomra. A falunk egy nagyváros közelében van, ahová sok városlakó költözött. Félelmet kelt bennük, ha a házaktól nem messze dolgozó permetezőt látnak. A tanúsítvánnyal ebből az irányból is biztosítva vagyok: igazolja, hogy a gép, amelyet használok, minden uniós előírásnak megfelel.

Mert kötelező...

csbCsóbor Balázs
kertészmérnök
Agárdi Csóbor Kft.

 

A Velencei-tó környékén lévő 35 hektár szőlőnkben és 30 hektár csonthéjas ültetvényünkön gazdálkodunk, ezenfelül további 25 hektár csonthéjast és 10 hektár szőlőt szolgáltatásban művelünk. Lehetőségeinkhez mérten intenzíven gazdálkodunk, a növényvédelemben pedig a céltudatosság jellemez minket: növényvédelmi szakmérnök irányításával, előrejelzésre alapozottan a jelenkorban elfogadott technológiákat használunk. Ezzel együtt is tízmilliós nagyságrendű az éves növényvédőszer-költségünk.
A kezelésekhez három kertészeti permetezőgépet, a gyomirtáshoz pedig egy függesztett szántóföldi permetezőt használunk. A három éves kort ezek közül kettő töltötte be, amelyeket tavasszal felül is vizsgáltak. Két telefonos egyeztetés után kijött a mobil mérőállomás a telephelyünkre, és egy fél délelőtt bevizsgálta a két gépet. A felülvizsgálatra célzottan felújítást nem végeztünk. Volt már rá példa, hogy a szórófejek kopása, illetve a szivattyú a pulzálása miatt nem volt normális a permetlé fedése, de ezt már korábban, a felülvizsgálattól függetlenül cseréltük, illetve javítottuk. Ügyelünk rá, hogy a gépeink megfelelő műszaki állapotban legyenek, így nem találtak hibát. Lényegre törő volt a vizsgálat: nézték például a szórásképet, a szivattyú teljesítményét, a pulzálást. A műszaki felkészültségük mellett a hozzáállásra sem lehet panaszunk, jó benyomást tettek ránk. Ami a felülvizsgálat költségét illeti, azzal sok mindent nem lehet kezdeni: ennyi és kész. Nekünk a két gép felülvizsgálata százezer forint felett volt. Figyelembe véve az ezért kapott szolgáltatás színvonalát és azt, hogy ez a költség három évre oszlik el, nem tartom elviselhetetlennek.
Bár kifogásom nem merült fel a munkájukkal kapcsolatban, gyanítom, hogy nem vennénk igénybe a mérőállomás szolgáltatását, ha nem írná elő jogszabály. Egyéb gépeinkhez hasonlóan a permetezőket is megfelelő műszaki állapotban tartjuk – amit a vizsgálat is igazolt. Ha az ember jól akar dolgozni a gépével, akkor rendben kell tartania, és rá kell költeni, amit szükséges.

Komoly technika, alaposság

szbSzekeres Lajos
növényorvos
Szekeres Kft., Polgárdi

 

Szántóföldi növényeket – kukorica, búza, napraforgó, repce, cukorrépa – termesztünk ezer hektáron. Intenzív gazdálkodást folytatunk, amelynek részeként jelentős a növényvédőszer-felhasználásunk is. A növényvédelmi kezelésekhez egy 18 méteres vontatott és egy 27 méteres önjáró gépet használunk. Odafigyelünk a gépeinkre, megfelelő műszaki állapotban tartjuk őket, a fúvókák sem kopottak. A növényvédelmi kezelések sikere érdekében nagyon fontosnak tartom, hogy a készítmény pontosan abban a mennyiségben, olyan cseppméretben és oda kerüljön, ahová kell. Nem elég jó készítményt vásárolni, azt jól is kell kijuttatni.
Mindkét gépet regisztráltuk felülvizsgálatra. A környékbeli gazdák között már év elején beszédtéma volt a felülvizsgálat, így jó néhányan egyidejűleg megcsináltattuk még a tavasszal: 28 gépet vizsgáltak meg a telephelyünkön. Hasznosnak tartom a vizsgálatot, mert valós képet fest a gépek állapotáról. A vizsgaállomás dolgozóin látszott, hogy értettek a permetezőgépek működéséhez, nem csak egy típushoz, tudták, mire kell ügyelni. A felszerelésükön is látszott, hogy komoly és drága műszerekkel dolgoznak, amelyek megbízható eredményt adnak. Fel voltak készülve minden eshetőségre: ha feltámadt a szél, akkor egyedileg mérték meg a fúvókák kifolyását.
A magam és az akkor megjelent többi géptulajdonos nevében is mondhatom, elégedettek voltunk a munkájukkal. A mi két gépünknél nem merült fel probléma, de másoknál – és nem csak öreg gépek esetében – komoly gond volt a szórásképpel. Ilyenkor lehetőség volt új fúvókákat beszerezni, segítettek kicserélni, újra bemérték. Segítőkészség, közvetlenség jellemezte a mérőállomás személyzetét – láthatóan arra törekedtek, hogy megoldják a problémákat. Jó lenne, ha minden hatósági feladatot így végeznének... A felülvizsgálat költsége szerintem elfogadható. Ha pedig a saját esetünket nézem, és figyelembe veszem a gépek értékét, illetve a hároméves ciklus alatt a gépekkel kiszórt növényvédő szerek értékét és mennyiségét, elenyésző a vizsgálati díj.
Egy ilyen újabb előírás kapcsán persze az ember eszébe ötlik, hogy negyven éve is permeteztek valahogy, és megvoltak kötelező műszaki felülvizsgálat nélkül is. Ennek ellenére én inkább lehetőségként tekintek rá, amellyel háromévente érdemes élni. Egy alapos vizsgálattal valós képet kapunk a gépünkről, és olyasmit is ki tudnak szűrni, ami ránézésre nem látható, de a hatékonyságot rontja, esetleg balesetveszélyes.

Szerkesztőségi kiegészítés

A cikk a 43/2010 FVM rendelet október 28-i (71/2016 FM rendelet) módosítása előtt készült, éppen ezért az október 28-i módosítás előtti előírásoknak megfelelő felülvizsgálatról alkot véleményt. A jogalkotó a határidő (2016. december 14.) előtt másfél hónappal a felülvizsgálatra vonatkozó részletes előírásokat eltörölte, helyette kidolgozott vizsgálati módszertannal eddig nem állt elő. A követelményeket azonban fenntartja:
„A növényvédelmi szolgáltatás és árutermelés során használt növényvédelmi gépeken - a kézi, illetve háti növényvédelmi berendezések kivételével - háromévente időszaki felülvizsgálatot kell végezni. A permetezőgépnek minden munkavégzés alkalmával meg kell felelnie a kereszt- és hosszirányú szórásegyenletesség permetezés-technikai követelményének, valamint a biztonságos munkavégzés előírásainak. Sérült, csöpögő berendezéssel munkát végezni tilos. Ha a permetezőgép a követelményeknek nem felel meg, a megyei kormányhivatal a munkavégzést a hiba kijavításáig leállítja.”

Szerző: AgrárUnió

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek