Zala megye Megyei Szervezet | |||
---|---|---|---|
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Zala Megyei Területi Szervezete | |||
Székhely: 8900 Zalaegerszeg Hock János utca 98. Levelezési cím: 8900 Zalaegerszeg Ady Endre u. 12 Fsz/3. | |||
Elnök | Dr. Varga Zsolt | +36 30 217 9256 | zalaelnok@gmail.com |
Alelnök | Gaál Orsolya | +36 20 571 7620 | zalaalelnok@gmail.com |
Titkár | Kabai Gábor | +36 30 509 1211 | zalatitkar@gmail.com |
8 órás továbbképzések 2022-ben Zala megyében!
A 2022 január 1-én hatályba lépett, a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény 12.§-a szerint:
A 2020. március 11. és 2020. július 3. között lejárt, vagy a 2020. november 4. és 2022. május 31. között lejárt vagy lejáró hivatalos okmány 2022. június 30. napjáig érvényes.
Ennek függvényében a jelentezési lapon található képzési időpontokat hirdetjük meg!
Üdvözlettel: MNMNK Zala megyei Szervezete
Jelentkezési lap 8 órás továbbképzés - 2022
Károsítóhelyzet alakulása
Zala megye, 2021.07.05-07.12.
Időjárás:
A múlt héten újabb jelentősebb felmelegedés érte el a megyét (bár a lehűlés sem volt drasztikus). Csapadék 2 (3) nap esett, 6-
ŐSZI BÚZA, ŐSZI ÁRPA
Növényfenológia:
Őszi árpa: betakarítás vége;
Őszi búza: érés, betakarítás kezdete;
A kalászosok betakarítása után helyenként már megkezdték a tarlóhántásokat. A tarlók gyomosodása –néhány kivétellel- nem jelentős, ettől függetlenül javasolt a tarlóhántást mielőbb elvégezni, és ha szükséges, a gyomok kelése után felkészülni a vegyszeres tarlóápolásra. Amennyiben évelő gyomokkal is fertőzött a terület, érdemes ezt a védekezési módot előnyben részesíteni.
SZÓJA
Növényfenológia: 3 nóduszos állapot, virágok megjelenése
Károsítók:
Az atkák szaporodása folyamatos, de kissé csökkent a szója állományokban (közönséges kétfoltos takácsatka). A mozgó alakok száma 50-120 db mozgó alak/hármas levél, amely valamivel kevesebb mint egy hete, de továbbra is tömeges a tojásrakás! Amennyiben marad a száraz, meleg, csapadékmentes időjárás, a kártételi veszély tovább fokozódik ezért a védekezés indokolt!
A poloskák jelenléte stagnáló, észlelési szintű az állományokban.
KUKORICA
Növényfenológia: ~címerhányás előtti állapot.
Károsítók:
Kukoricában a kukoricamoly rajzása észlelési szintűre csökkent. Többségében L2-L3-as lárvák figyelhetők meg, de kisebb számban megjelentek az L4-es fejlettségű lárvák is. A góc-szerű tőfertőzöttség (sok esetben a védekezések ellenére is) jelentős, főleg a monokultúrás és/vagy forgatás nélküli területeken vagy azok szomszédságában.
Az alsó leveleken kissé mérséklődött az atkák (közönséges kétfoltos takácsatka) felszaporodása és kártétele. A kártétel az alsó 1-2 levélemeleten eredményezett sárgulást, száradást.
Megjelentek az állományokban a kukoricabogár imágói, egyelőre alacsony számban.
NAPRAFORGÓ
Növényfenológia: virágzás kezdete-teljes virágzás.
Napraforgóban a poloskák egyedszáma és kártétele nem növekedett, legfeljebb gyenge létszám és kártétel jellemző.
Az alternáriás foltosság az érzékeny állományokban növekedett (3-as fokozat). A betegség az alsó 2-3 (4) levelet érinti, felfelé terjedése lassú de folyamatos.
BURGONYA
Növényfenológia: gumónövekedés.
Az állományok sárgulása, felszáradása folyamatos, amely vélhetően a száraz időjárásnak köszönhető és többnyire élettani eredetű.
A burgonyavész fertőzöttség a múlt héten nem növekedett, amely a meleg, száraz napoknak köszönhető. A hétvégi kisebb esőkkel viszont újabb fertőzési ciklusok indulhatnak el, ezért folyamatos védelem javasolt.
A burgonyavésszel szemben az alternáriás levélfoltosság tüneteinek nem szab gátat a meleg. Az érzékeny (és permetezetlen) állományokban a tünetek gyenge de növekvő mértékű fertőzöttsége jellemző.
Egy-egy táblán a burgonyabogár népessége kissé növekedett, a kisebb részt imágók mellett különböző fejlettségű lárvák is megfigyelhetők.
CSONTHÉJASOK (KAJSZI, SZILVA, CSERESZNYE, MEGGY), ALMA, DIÓ
Növényfenológia:
Szilva, cseresznye, meggy: érés;
Alma, körte: gyümölcsfejlődés (~gyümölcsnövekedés);
Almában, körtében, szilvában gyakori és helyenként intenzív a gyümölcsök hullása, amely valószínűleg a száraz, meleg időjárásnak tulajdonítható.
Károsítók:
Almában, körtében a levéltetvek felszaporodása, kártétele csökkenő, a csapda fogások alapján az almalevél-aknázómoly rajzása minimális.
Az almamoly rajzása folyamatos, növekvő (8-12 db imágó/csapda/3 nap). Az újabb védekezésre fel kell készülni.
A vértetvek felszaporodása, terjedése továbbra is intenzív, a védekezések indokoltak.
Az almafalisztharmat elleni intenzív védelem továbbra is indokolt. A korábbi fertőzések és az időjárás miatt erős a fertőzési nyomás.
Az almafa varasodás levéltünetei nem növekedtek, érzékeny fajtán azonban így is jelentős lombfertőzés alakult ki (3-4-es skála, 11-50 %). A párás, időnként esős idő kifejezetten kedvez az újabb fertőzésekhez, ezért az intenzív védelem továbbra is javasolt.
Csonthéjasokban a keleti gyümölcsmoly rajzása folyamatos, növekvő 31-41 db imágó/csapda/3 nap fogással a csapdákban.
Szilvában a szilvamoly rajzása folyamatos, növekvő 42-52 db imágó/csapda/3 nap fogással. A folyamatos védelem szükséges.
Dióban megkezdődött (2021.07.11.-én) a dióburok-fúrólégy rajzása, megjelentek a csapdákban az első imágók. Az idei évben –az áttelelt populáció nagyságától függően- egy-egy ültetvényben (egy-egy fán, szórványban), ahol nem fagytak el a rügyek és van jócskán termés, jelentős kártételi veszélyre kell felkészülni. Az áttelelt kártevő mennyisége vélhetően a fagykárt nem szenvedett növényeken fog koncentrálódni.
BOGYÓS GYÜMÖLCSŰEK
Az érő málnában megjelentek a pettyesszárnyú muslica első egyedei a csapdákban.
A védekezéseket a csapdázások alapján javasolt elkezdeni.
SZŐLŐ
Növényfenológia: borsó nagyságú bogyók-fürtzáródás kezdete.
Szőlőben a továbbra is gyenge mértékű lisztharmat levéltünetek mellett, fokozódtak a betegség fürttünetei. Érzékeny fajtákon a betegség gyenge-közepes fokozatú fertőzöttsége látható, ellenállóbb fajtán egy-egy bogyó fertőzöttsége jellemző, amely mindkét esetben jelentős fertőzési forrást jelent a jelenlegi időjárási körülmények között. A fürtök záródásával a készítmények fürt belsejébe történő bejutása korlátozódik, ezért a fürtök záródása előtti mielőbbi védelem javasolt.
A peronoszpóra levél és fürttünetei továbbra is észlelési szintűek, a betegség nem terjedt tovább. A megelőző védelem a még érzékeny fenológiai stádium miatt azonban fontos.
A feketerothadás levéltüneteiről csapadék, pára jelenlétében újabb fertőzési ciklusok indultak és indulhatnak el, ezért a fürtök védelme zsendülésig mindenképpen javasolt. Megjelentek a feketerothadás kezdeti tünetei a bogyókon (kávészínű, barnuló bogyók). A betegség terjedésére csapadékos napokon számíthatunk.
A fertőzött ültetvényekben folyamatosan jelennek meg a különböző edény-nyaláb betegségek (pl. ESCA, EUTYPA) illetve a fitoplazmás betegségek tünetei. Az amerikai szőlőkabóca lárvafejlődése folyamatos, a lárvák fejlődési fokozatai a következőképpen alakulnak: L1: 0 %; L2: 3 %; L3: 15 %; L4: 42 %, L5: 40 %. Észlelési szinten megjelentek az imágók. Az imágók megfigyelésére az ültetvényekben célszerű kihelyezni a sárgalapokat.
Zalaszentlőrinc, 2021. július 12.
Tüh Annamária
előrejelző
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Zala Megyei Szervezete
Simonfalvi Gábor - ügyvivő asszisztens
Tel: +36 30 856 1463
E-mail: zalaugyvivo@gmail.com
.