Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 2025. évi 19. felhívás
„ A HungaroMet mérései alapján országos átlagban 22,3°C, volt az idei júniusi középhőmérséklet, amivel a második legmelegebb június lett 1901-től nézve. Az Alföldön pedig nem láttak ennél melegebbet az elmúlt 125 évben. A csapadékot illetően még rosszabb a helyzet: ennél nagyobb aszállyal a mérések kezdete óta nem találkoztunk.”- olvastam a Mezőhírben. Az elmúlt napokban változott az időjárásunk, egy kevéske pótlódott a csapadékból. A folytatásban is reménykedhetünk, kattintsanak rá az Önökhöz legközelebbi város nevére.
► Annyi hasznuk volt a korai kánikulával, aszállyal küzdő kertészeknek, hogy nem terjedtek a nedvességet igénylő gombák, baktériumok. Ezekben az országrészekben nem okozott nagy gondot a peronoszpóra, a varasodás, stb. A takácsatkák viszont kimondottan jól érezték magukat az aszállyal sújtott tájakon is. Az elszaporodásukhoz a száraz, meleg időjárás a kedvező. A szövedékhálójuk védi őket a kiszáradástól, a melegben pedig felgyorsul a fejlődésük, akár 10 nap alatt is kifejlődhet egy nemzedék. Most fázhatnak, de megsokasodtak és a meleg nyári napokkal újra beindulhatnak.
Nehéz ellenfélnek számítanak, több okból is. A pókszabásúakhoz tartoznak, tehát a rovarölő szerek többsége nem irtja őket. A speciális atkaölők nem felszívódóak! Tehát apró cseppekkel, bőséges lémennyiséggel kell eltalálni a fonákon tartózkodó kisméretű atkaegyedeket, melyeket még a szövedék is védi, mert felfogja a permetcseppeket. További nehézséget jelent, hogy az atkaölők többsége nem viszi el az összes fejlődési alakjukat, tehát váltott szerekkel lehet védekezni ellenük.
A III. kategóriások közül kiváló, kontakt, de a levéllemezen is áthatoló (transzlamináris) készítmény a Nissorun 10 WP, mely csak tojás és lárvaölő hatású, nem viszi el az időseket. Tehát folytatódik a párzás (ez még önmagában nem baj :-), de utána tojást is raknak és így újra felszaporodnak. Hasonlóan kontakt és transzlamináris a Flumite 200 is, mely megújuló ún. szükséghelyzeti engedéllyel kerül időről-időre a boltokba. Elpusztítja a fiatal, mozgó lárvákat és gátolja az atkatojások kifejlődését valamint a nőstény atkák terméketlen tojásrakását okozza. Az Ortus 5 SC viszont épp fordítva, az összes mozgó alakra hat, de a tojásokra nem, így a kikelő lárvák továbbra is fenntartják a fertőzést. A Floramite 240 SC is III. kategóriás, de nem forgalmazzák. Az Ortus 5 SC kontakt szer, hasonlóan az atkákat befullasztó, kiszárító narancsolaj és a paraffinolaj tartalmúakhoz. Régóta ismert, hogy a kéntartalmú (elemi kén, poliszulfid kén) gombaölők is gyérítik az atkákat. (A II. kategóriások között sem találtam több atkaölőt.) „Különösen a vízgazdálkodásra illetve a növényeink megfelelő vízellátására kell nagy gondot fordítani”- írja a Kertészeti kártevők (Balás Géza és Sáringer Gyula szerzők, 1984.) az atkákkal kapcsolatban. Az idei aszály is segítette a szaporodásukat. Főleg a leveleket szívogatják és közben a nyálukkal is mérgezik a növényt. A fogyatkozó klorofill miatt halványul, bronzosodik, majd teljesen elszárad a megtámadott levél. Megfigyelhető, hogy a fonákon, a szövedékükbe ragadt lárvabőrök miatt porosnak látjuk a leveleket. Túlszaporodáskor a bimbót vagy a fiatal termést is megtalálják. A három fénykép egy kislevelű hársfán készült 07.01-én. A halványuló levelek a fertőzés kezdeti szakaszára jellemzőek, a bronzszínű levél már súlyos fertőzésnek tekinthető, a végső stádium fotója pedig önmagáért beszél. A hársnak „saját” takácsatkája is van, de a mikroszkóp alatt nyüzsgő atkák „hátán” látható két folt alapján a közönséges takácsatkára gondoltam. A mostani védekezés szempontjából nincs jelentősége a faj pontos meghatározásának. Ha viszont jól tippeltem, akkor a kerti növények is veszélyben vannak a hársfa közelében, mert soktápnövényű, a lágyszárúaktól a fásszárúakig mindenhol károsít. Gyakran a gyomokról pl. kedvencéről az aprószulákról terjed át a haszonnövényekre.
► Több fontos III. kategóriás növényvédő szer engedélyét is módosították. Remélem, hogy nem végleges a döntés! A Gazdaboltosoknak és vásárlóknak oldalon a 127. tájékoztatóban soroltam fel a készítményeket.
Budapest, 2025. július 09. Jó egészséget Önöknek és a növényeiknek is: Zsigó György, NMNK
.