Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!                                                                            2024. évi 21. felhívás

 

Őszbe fordult az időjárásunk. Talán még a kései szüretelésű gyümölcseinken gondot okozhatnak a károsítók.

 

Az almatermésűeken a lehullott csapadék elősegítette a gyümölcsfertőző monília terjedését. Talán a legkésőbb érőknél még az egyik ciprodinil hatóanyagú gombaölő is bevethető (21 nap é.v.i.) illetve a tárolás előtti termésfertőtlenítésre ajánlott gombaölők közül (19. felhívás) a ciprodinil mellett fludioxonilt is tartalmazó fungicid (3 nap é.v.i.) valószínűleg az almafákákon is gyéríti majd a moníliát, mivel a csonthéjasokban az engedélye szerint a monília ellen is használható.

Úgy gondolom, hogy a monília miatt a legtöbb házikertben már nem veszik fel a permetezőgépet. A tavaszi fertőzés a fán maradó, gyümölcsmúmiává alakuló beteg termésekről indul. Ezért a beteg gyümölcsöket is szedjék le és távolítsák el a kertből. Már megindult a múmiává alakulás folyamata, a fotó kedden készült.

Két kosárral kezdjék el a szüretet. A kibéleltbe, óvatosan behelyezve az egészséges termést, a másikba (vagy a vödörbe, szatyorba) a sérült, feketedő, penészpárnás gyümölcsöket szedjék le.

 

Ahol még a tőkén van a szőlő, ott a szürkepenész tizedelheti meg a termést. A nedves, hűvösebb időjárást kedveli a gomba, most beindulhat a fertőzése. Csak megelőzéssel és speciális hatóanyagú gombaölőkkel védekezhetünk ellene! A szakkönyvek szerint 3%-os bordóilében is kicsírázik a gomba, tehát a réztartalmúak nem védenek ellene. III. kategóriás hatóanyagok pl. a ciprodinil (14 nap), a fludioxonil (bor:21, csemege:35 nap), a fenhexamid (csemege:7 illetve bor:14 nap), a boszkalid (28 nap), a fenpirazamin (bor 21, csemege 14 nap), a izofetamid (21 nap), a piraklostrobin (35 nap) és a azoxistrobin (21 nap). A zárójelekbe a megemlített hatóanyagokból készült készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási időit (é.v.i.) írtam be.

Eljött a biológiai, azaz élő szervezeteket tartalmazó növényvédő szerek ideje. Ún. hiperparazita gombát tartalmaz három növényvédő szer is. Ezeket más kémiai hatóanyagokat tartalmazó gombaölőkkel nem keverhetjük össze, mert így a készítményekben lévő hasznos gombákat is elpusztítanánk.

A narancsolajból is készült egy „bioszer”, mely leszárítja a felületi gombákat. Mind a négy készítmény „nk” jelölésű, ami azt jelenti, hogy az élelmezés-egészségügyi várakozási időkben nincs korlátozás, így akár a szüret előtti napon is kijuttathatóak. Jó lenne ha a gazdaboltokba is eljutnának ezek a készítmények!

Az egyszerű anyagok között nem találtam ajánlásokat a szürkepenészre. A kisebb fürtfertőzésnél a korai szürettel vagy a penészes fürtrészek kivágásával is megelőzhetjük a nagyobb kártételt.

 

► A vadgesztenyelevél-aknázómoly és a selyemfényű puszpángmoly rajzását is követtük a csapdáinkkal. Ez utóbbi most is nagy számban repül és a kikelő hernyói még intenzíven rághatnak is. Ahol még egyáltalán maradt buxus a házaknál, a temetőben ott a kis hernyók megjelenése után még permetezést javaslok. A bokrok belsejében találják meg a kezdetben kb. 1 cm-es lárvákat, ide kell befújni a rovarölős permetlevet is. Az igazi megoldás a növénycsere lehet. A fényképen a jelölő csíktól balra a többször permetezett buxussövénytől egy permetezetlen loncfajt láthatnak. Egészséges a sövény! Kérdezzék a faiskolásokat a pótlásra ajánlott fajokról.

Az aknázómoly harmadik nemzedéke pedig a lehullott levelekben telel át. Most a fertőzött lomb összeszedésével és eltávolításával csökkenthetjük a moly és pl. a guignardia gomba tavaszi induló fertőzését is. A 09. 22-én valószínűleg a guignardia gomba tünetét fotóztam le.

Legyen az utca az előkertünk! Fogadjunk örökbe egy fát a közterületen és ápoljuk a lehetőségünkhöz képest!

Budapest, 2024. szeptember 25.                   Jó egészséget, jó kertészkedést:                       Zsigó György, NMNK

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek