Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!2024. évi 20. felhívás

Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és a már mindenhol terjedő, invazív japán keserűfűnek is perzselődik a levele (augusztus 28-i fotó). Talán hétfőtől változik a helyzet.

A mindent kibíró lisztharmatokról már többször is írtam, főleg a szőlővel kapcsolatban. A csökkenő UV sugárzás és az enyhén harmatos hajnalok miatt most még terjed is, a legfiatalabb leveleken is megtalálható.

Lassan elkezdi kialakítani az áttelelő képleteit (kazmotéciumokat). Közvetlenül a szüret után olajos - kénes lomblemosással még leszáríthatóak ezek az apró sárga göbök. Amennyiben elhalasztjuk ezt a kezelést, akkor a feketévé keményedő gombaképletek lemosódnak a kordonkarra, a támberendezésre és így közvetlenül az én növényemen indul tavasszal az első ún. primer fertőzés. Innen már nehéz megfogni a terjedését, virágzásig felszaporodhat és nagy pusztítást okozhat!

Sok borvidékünkön is így zárják az idei növényvédelmi szezont. Ezzel már a jövő évi termést védik. Tehát ahol felszaporodott a gomba és most is a leveleken, vesszőkön található, ott érdemes valamelyik kénes-olajos készítmény nyári dózisával permetezni. Olaj és kéntartalmú növényvédőszerek házi kombinációjával is el lehet végezni a lomblemosást.

Hasonlóan telel át a lisztharmat pl. az orgonán és a mogyorón is. Elvileg ezeknél a növényeknél is permetezhetnénk, de a fertőzött lomb eltávolításával is csökkenthetjük a jövő évi fertőzést. A fotó 2023. november 21-én készült, a már lehullott mogyorólevél fonákján láthatják a beérett kazmotéciumokat.

Poloskák és a gyapottok bagolylepkehernyói tizedelik meg – vagy inkább felezik meg - a paradicsom és a paprika termést. Soktápnövényűek, tehát a dísznövényeken és a gyümölcsökön is megtalálhatóak. Még mindig rajzanak, párzanak és fejlődnek a lárváik. Szűkösek a kémiai alapú védekezés lehetőségei (15. és 19. felhívást).

A poloskákkal kapcsolatban számtalan YouTube videóval találkozhatunk az interneten. Az egyiken a fiatal kolléganő pl. az azadirachtin hatóanyagú rovarölővel dolgozik, melynek az engedélyében ugyan nem szerepelnek a poloskák, de ettől még hatásosnak tartja a szert. Természetesen ekkor is be kell tartani az engedély előírásait: milyen növényt, milyen dózissal permetezhetnek le és milyen várakozási idővel kell számolni. Szóba jöhetnek még pl. a narancsolaj, a káliszappan és a kalcium-poliszulfid hatóanyagú permetszerek.

Ujhelyy Károly győri kertbarát egy csokor friss csalánt áztat be egy vödör vízbe. Egy-másfél nap után az elkészült alapléből kb. két liternyit hígít fel 10 literre. Ezt még kiegészíti a már előre oldott állapotba vitt púpozott evőkanálnyi szódabikarbónával és kb. ugyanennyi paraffinolaj tartalmú rovarölővel. Ezzel minden növényt lepermetez. Tavaly és az idén is hatásos volt a poloskák mellett a lisztharmat és egyéb gombabetegségek ellen is. Hét-tíz naponta ismétli a kezelést. Az eső lemoshatja, mert kontakt módon hat ez a keverék.

► Általában már csökkenő ütemben rajzik, károsít a nyugati dióburok fúrólégy, de pl. Pomázon 64 db légy volt a múlt heti fogás: a_tablazat_2024. Még rajzik, károsít. A fotó augusztus 27-én készült egy pesti parkban, a feketedió nyüves terméséről. Tehát a közterületi Juglans nigráról is visszarepülhet a házi diófákra (14. és 19. felhívás).

Budapest, 2024. szeptember 4.                     Jó egészséget, jó kertészkedést:                       Zsigó György, NMNK

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek