Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!                                    2024. évi 17. felhívás

Pont tíz napja írtam az előző felhívást. Azóta folyamatosan csúcsokat döntöget a forróság, mely sok megyénkben aszállyal és erős UV sugárzással is párosult. Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság (légköri aszály) a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt… Jelenleg az öntözés és az UV elleni védelem a legfontosabb teendő a kertekben és a parkokban is. Cigány Zoltán 07.17-én fotózta Esztergomban a Nap perzselte fiatal kőrisfát.

► Már tavasszal éreztük, hogy az idei év különleges feladat elé állít minket. A növények felgyorsult fejlődése miatt a kertekben felborult a megszokott menetrend. Csütörtöki hír, hogy a Mecsekalján már szüretelik a szőlőt. Valószínűleg korábban kell betakarítani a mi terményeinket is, ezért most kiemelten figyelni kell az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre (é.v.i.). A párásabb kertekben, a fogékonyabb növényeknél még ebben az időjárásban is fel kell venni a permetezőgépet. Az é.v.i. alapján válasszanak a növényvédő szerek közül!

► A levéltetveknek sem kedvez a száraz forróság és bízok benne, hogy az amerikai lepkekabóca sem képez újabb telepeket (16. felhívás). A gyümölcsmolyok viszont folyamatosan rajzanak és az előrejelző hálózatunk fogási adatai azt mutatják, hogy a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása is beindult. Július elején már mindegyik csapdaponton fogták a ragacsos sárgalapok. Tehát már el lehet kezdeni a védekezést. Eldönthetjük, hogy melyik módszerrel küzdünk a légy ellen. Lásd a 14. felhívást és főleg a mellékletét. Bármelyik módszert is válasszák, ismételni kell a munkákat kora őszig, a légy rajzásának a végéig.

A legyek 25-30 méterről is berepülhetnek a diófánkra, csupán azért, hogy tojást tojjanak a zöld dióba. Tehát ezek az egyedek már nem táplálkoznak, nem nyalják be a csalogatós rovarölő szert, ellenük nem véd a permetezésünk. Ezért jó lenne a közeli diófákat is megvédeni. Próbálják meggyőzni erről a szomszédot!

► A kánikulától, napégéstől senyvedő gyümölcsfáink regenerálódását segíthetjük a lombtrágyával kombinált gombaölő szeres permetezéssel (12. és 16. felhívás). A lezúduló esőktől kirepedhetnek a termések.

A 14. felhívásban ajánlott készítmények többsége egyben a napperzselés ellen is véd.(14. felhívás).

► A hőségtől és a Nap káros sugaraitól magunkat is védeni kell. A kora reggeli munkák után egy hűvös, árnyékos szobában készülhetünk az esti kertészkedésre. Pihenés közben olvashatunk és böngészhetjük az internetet. Sok értékes honlapot ajánlottam már Önöknek a tavalyi utolsó levelemben. Most két olyan növényorvos kollégát ajánlok a figyelmükbe akiknek az írásait több helyen is megtalálhatják az interneten.

Dr. Némethy Zsuzsanna és dr. Aponyi Lajos nevére érdemes rákeresni, a nevük garancia arra, hogy szakmailag hiteles írásokkal találkozhatnak. Kifejezetten nekünk, kertbarátoknak szól a kiváló Kerti Kalendárium havilap.

► Az előrejelzések szerint hasonló időjárásra számíthatunk az elkövetkező években is. Lehet, hogy már a füge sem bírja a napot (keddi fénykép)? Sok kertben terem a kiwi, a datolyaszilva. Vajon milyen gyümölcse lehet az ELTE Füvészkertjében szabadban álló és szépen zöldellő indián banánnak /Asimina triloba/? (07.16-i fotó.)

Budapest, 2024. július 19.                                  Jó egészséget, jó kertészkedést: Zsigó György, NMNK

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek