Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!2024. évi 13. felhívás

Május utolsó napjaiban sem csökkent a „fertőzési nyomás”. Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok. Lásd az előrejelző hálózatunk csapdázási adatait és Radácsiné dr. Hári Katalin webkamerás előrejelzéseit, grafikonjait. A hőösszegszámításos módszere szerint már a hernyók is kikeltek: webkamera 2024.pdf.

A károsítókról már írtam (11. felhívás). Az almatermésűeken a varasodás a és a lisztharmat, a kajszin, szilván és az őszibarackon a levélbetegségek terjednek (12. felhívás). A kevés csapadék, sőt már a reggeli harmat, pára is biztosítja azt a levélnedvességet ami elegendő a fertőzésükhöz. A levéltetvek (6. felhívás) pedig minden kerti növényen megtalálhatóak. Egy komplex permetezést javaslok a gyümölcsfák többségére, a szőlőre és a tetves dísznövényekre is. Ruszák Csenge pedig a „biokertészeknek” ajánlja a melléklet készítményeit. Az egyszerű anyagok is bevethetőek, sok engedély felkerült a NÉBIH oldalára is.

► A szőlőben a lisztharmat mellett (9. felhívás) már a peronoszpórára is gondolni kell. Az időjárás kedvez a fertőzésének és csak megelőzéssel védekezhetünk ellene. Nem várhatunk a tünetek megjelenésére, mert ezek (olajfolt majd a penészgyep kiverődése a fonákon) csak a fertőzés megtörténte után a lappangási idő leteltével jelennek meg. Nagyobb veszélyben vannak a peronoszpórára fogékonyabb fajták, a párásabb kertek pl. ahol sűrűn telepítették a tőkéket vagy elhanyagolták a zöldmunkákat, a gyomirtást illetve nem távolították el az őszi beteg leveleket. Ezekben a kertekben máris el lehet kezdeni a permetezést. A szőlővirágot sokan féltik a kéntől és a réztől. Úgy látom, hogy ezek a finom őrlésű kén és rézkészítmények már kevésbé „égetik meg” a virágokat. A felszívódó hatóanyagúak biztosan nem perzselnek pl. az ametoktradin, az iprovalikarb, a ciazofamid, az azoxistrobin, stb. Idei újdonság egy a bioban is használható gombaölő, mely egy számunkra hasznos antagonista gombát tartalmaz.

A szürkepenész gomba terjedésének is kedvez a jelenlegi időjárás. A fogékony fajtákon védeni kell a virágokat. Csak megelőzéssel védekezhetünk ellene! III. kategóriás pl. a ciprodinil, az azoxistrobin, a fludioxonil, a fenhexamid, a boszkalid, a fenpirazamin, az izofetamid, a metiram.

A 9. „lisztharmatos” felhívásban és a fent felsorolt készítmények közül néhány egyben a lisztharmatra, a peronoszpórára és a szürkepenészre is engedélyezett. A termékek címkéjén erről is tájékozódhatnak illetve kérdezzék meg a növényvédelmi végzettségű eladókat.

A tarka szőlőmoly hernyója is rághatja a virágot a laza, pókhálószerű szövedéke védelmében. Már fogják a csapdák a szőlőmoly lepkéit! Megjelentek az atkák is (12. felhívás). Amennyiben a korábbi tapasztalatok alapján az idén is felszaporodhatnak, akkor érdemes a gombaölők mellé rovarölő vagy atkaölő szert is adagolni. Molyok ellen sok készítmény közül választhatnak a gazdaboltokban. A leggyakoribb hatónyagok: klorantraniliprol, deltametrin, Bt, lambda cihalotrin, tau-fluvalinát, spinozad, acetamiprid, stb.

A hexitiazox mellett a fenpiroximat hatóanyagokat tartamazó készítmények engedélyezettek a szőlőben atkák ellen, de a kéntartalmú gombaölők is szépen gyérítik a felszínen tartózkodókat pl. a gubacsukat elhagyó, újabb letelepedési helyet kereső atkákat.

Május 25-én Péteriben jártam a helyi borászok meghívására. A vegyes fajtákból telepített szőlő ültetvényüket már háromszor megpermetezték, réz+kén és két felszívódó gombaölő váltott kombinációjával. A növényvédelmet közösen végzik, az összes sorban szépek voltak a növények. Azonban a feketerothadás gomba jellegzetes tüneteit már megtaláltam néhány tőkén. Később a jó szeműek a gomba apró fekete termőtesteit is felfedezhetik a barnán száradó, éles szélű levélfoltokban. Több borvidékünkön veszélyességében már felzárkózott a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkepenész mellé. 

► Májusban már érdemes kihelyezni a fák törzsére a hangyák elleni ragacsos övet és az almamoly második nemzedékét gyérítő száraz hernyófogó övet. Jó leírást találtam ezekről az eszközökről, a gazigazító oldalán.

 

Budapest, 2024. május 31.                     Jó egészséget, jó kertészkedést:                             Zsigó György, NMNK

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek