Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!                                                                        2024. évi 12. felhívás

 

Sorjáznak a kerti feladatok! A csapadék hiánya miatt egyre szárazabbak a talajaink és ugyanakkor egyre több károsítóval kell számolnunk. Többségükről már írtam azokban a felhívásokban, melyekre utaltam is az előző, a 11. levelemben.

Az alábbi három fotó azt bizonyítja, hogy érzékeny fajtákon, a károsítóknak kedvező környezetben már ilyen szintű is lehet az idei fertőzés. A varas levelű és termésű körtét 05.08-án fényképeztem. A nemezes gubacsatka telepeitől torzuló szőlőtőkét 05.12-én fedeztem fel a Balatonnál. A rozsdás szedret 05.15-én fotóztam. Egyik károsító sem váratlanul támadta meg ilyen nagy erővel a növényeket. A korábbi évek megfigyelései, a növényei és a kertjének az ismerete alapján a gazdáknak már védekezni kellett volna! Megelőzve a fertőzés kialakulását.

► A szeder rozsdagombáira nem találtam engedélyezett gombaölő szert. Az őszi lombgyűjtéssel, a vesszők kiritkításával és a gyomok irtásával szellősebbé tehetjük a bokrokat. Ezzel, egyben a jóval nagyobb veszélyt jelentő szürkepenész terjedését is megnehezítjük. Egyes cikkek szerint a réztartalmú gombaölők is gyérítik a rozsdagombákat. Amennyiben permetezni fognak, akkor a sima falú szedervesszők miatt, tapadásfokozót is használjanak (1. felhívás).

Eddig szépen fejlődtek a diófák. Azonban a május 12-én körbejárt fiatal fán már valamelyik baktériumának és a gnomónia gombájának a tüneteit is megtaláltam. A levélérnél a baktérium, a bal felső sarokban a gnomónia gomba kiszürkülő közepű tünetét láthatják. Akár lombhullást is okozhatnak. Amennyiben párássá, meleggé alakul az időjárás, akkor a termést is megfertőzhetik. Sovány vigasz, hogy ezekbe a feketévé aszalódott diószemekbe már nem tud petézni a légy… 

A kontakt réztartalmú gombaölők mindkét kórokozó ellen hatásosak. A tebukonazol hatóanyagú felszívódó készítmény kiváló, a dió több gombás betegsége ellen is engedélyezett. Sajnos II. kategóriás. Tavalyi újdonság a káros baktériumok ellen, egy hasznos bacillusfajt tartalmazó „bioszer”, mely kiskiszerelésben III. kategóriás. A viaszos levelű diónál, ne feledkezzenek meg a tapadásfokozókról! 

► A kajszin, a szilván, a cseresznyén és a mandulán is erősödik a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a fertőzése. Egyes réz és kéntartalmú gombaölők mellett pl. két felszívódó hatóanyag, a ciprodinil és a boszkalid is engedélyezett. Hasonlóan felszívódó a penkonazol és a dodin hataónyag is, melyek II. kategóriás gombaölőkben is szerepelnek. Aki a permetezés mellett dönt, annak javaslom, hogy a permetlét már egészítse ki a molyok vagy a cseresznyelegyek (11. felhívás) elleni rovarölőkkel is. Ahol a fagy vagy a monília elvitte a virágokat, ott is védekezzenek, mert a leveleknek a nyár végéig dolgozniuk kell! Ekkor alakulnak ki a következő évi termőrügyek.

Budapest, 2024. május 15.                     Jó egészséget, jó kertészkedést:                             Zsigó György, NMNK

 

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek