Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

► Felszereltük az előrejelző eszközeinket az országos hálózatunkba. Ezentúl minden szerdán megtekinthetik a környékükhöz legközelebbi csapdák fogási adatait pl. a www.zsigogyorgy.hu oldalon, a Növényvédelem fülre kattintva. Szponzorainknak köszönhetőn az idén a táblázatban szereplő kártevők mellett, a kéregmoly, az amerikai szőlőkabóca és egy üvegházban a citrusmoly csapdázásához is megkaptuk a szín és feromoncsapdákat. Az április 2-án felszerelt csapdáink közül néhányban már több száz molyt is számolhattunk pl. a szilvamoly vagy a vadgesztenyelevél-aknázómoly hímlepkéiből. Tehát a levéltetvek után (6. felhívás) a molyok is megérkeztek. (A * jelű molyok nemzedékei egymásba folynak, rajzásuk gyakorlatilag folyamatosnak tekinthető.)

► Örömmel látom, hogy néhány hetes szünet után újra lehet előrejelző csapdákat, feromonokat rendelni a „Növényvédelmi Kutatóintézet”-nél. A honlapjukon , a www.csalomoncsapdak.hu -n több mint ötven mezőgazdasági és betárolt terményt károsító rovar előrejelző eszközét számoltam össze. Itt a leggazdagabb a választék és ez a magyar kutatók munkáját dicséri. (Az idei évtől már csak a webshopjukban lehet rendelni.)

A Reagron rovarcsapda és a Biocont Magyarország Kft. kínálatában is megtalálhatják a legfontosabb gyümölcskártevők csapdáit. Ezek is kiválóan működnek. A permetezés időpontját a legpontosabban a saját kertjükben felszerelt csapdák fogási adatai alapján tudják meghatározni. Érdemes beszerezni a legnagyobb gondot okozó molyok, legyek csapdáit.

► A keleti-gyümölcsmolyt és a szilvamolyt már most is olyan mennyiségben fogtuk az egész országban, hogy máris permetezést javasolnék azoknál a gyümölcsfáknál ahol a korábbi években a gazda megítélése szerint jelentős kárt okoztak. A permetezési ajánlásomban szinte automatikusan kezdtem leírni a „méhekre nem veszélyes” besorolású Mospilan 20 SG nevét. Sajnos áprilistól II. kategóriás lett, tehát csak a „zöldkönyves” tanfolyamot elvégzők vásárolhatják meg. (Budapesten május 23-án indul a következő képzés.)

Mivel pótolhatnánk ezt a III. kategóriások közül kigolyózott rovarölőt pl. az almavirág porzóin lakmározó bundásbogár ellen? (04.11-i fotó) Milyen rovarölőkkel dolgozhatunk az idén? Nagyszerű összesítést kaptam Jáger Ferenctől, a Sumi Agro Hungary Kft. növényvédősétől. 

Köszönöm!

Többek között az alábbi hatóanyagú rovarölők közül választhatunk 2024-ben:

azadirachtin (fiatal lárvák ellen, mélyhatású), Bt. ssp. kurstaki (fiatal hernyók ellen, gyomorméreg), piretroidok (deltametrin és lambda-cihalotrin, kontakt), flonikamid és pirimikarb és paraffinolaj (csak tetvek), klórantraniliprol (molyok, burgonyabogár, gyapottok bagolylepke, kontakt, felszívódó, gyomorméreg), spinozad (molyok, burgonyabogár, gyapottok bagolylepke, tripsz, „diólégy”, gyomor, kontakt), flupiradifuron (burgonybogár, tetű, üvegházi molytetű, felszívódó, 2 évente használható), tau-fluvalinát (molyok, tetvek, kontakt).

Érdemes letölteni és a vásárlás előtt tanulmányozni a felsorolt rovarölők hatásmódját, tulajdonságait.

Egyre több élő szervezetet tartalmazó rovarölővel is találkozhatunk a gazdaboltokban. A felhasználhatóságuk talán nehézkesebb, de cserébe sok előnyös tulajdonsággal rendelkeznek.

Az egyszerű anyagokról se feledkezzenek meg! A csalán kivonat, a diammónium foszfát, a gyümölcscukor, a hagymaolaj, a konyhasó, a répacukor, a talkum, az L-cisztein és a sör is engedélyezettek a kártevők gyérítésére, csapdázására.

Budapest, 2024. április 22.                                    Jó egészséget, jó kertészkedést: Zsigó György, NMNK

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek