Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken 2019. évi 10. levél
► Lassan befejeződik a növényvédősök munkája. Még egy hétig nézzük az előrejelző csapdáinkat. A vadgesztenyelevél-aknázómoly már befejezte a rajzását, a lehullott levelekben, báb alakban fog telelni. A selyemfényű puszpángmolyt második éve csapdázzuk az országos hálózatunkban. A tavalyihoz képest az idén mindenképpen erősebb volt az őszi rajzás, nagyobb tavaszi kártételre számíthatunk. De ebbe még a tél is beleszólhat… A lehullott vadgesztenyelevelek összegyűjtésével és megsemmisítésével és az összeszőtt buxuslevélkék (hernyófészkek) kicsipegetésével csökkenthetjük a jövő évi induló fertőzést.
► Erősen levéltetves évünk volt és a nyár eleji több hetes esőzés miatt a kórokozó gombák is jól érezték magukat. Több fafajunknál is érdemes lesz elvégezni az őszi és a tavaszi lemosó permetezéseket. Beindult a lombhullás, el lehet kezdeni a munkát. Érdemes átgondolni a következő kérdéseket:
Javaslom, hogy lemosó permetezést kapjon a platán (platán csipkéspoloska, apignomónia), a vadgesztenye (levél és gubacsatkák, 10.19-i a baloldali fotó), a hársak (atka, levéltetű), a tölgy (tölgy csipkéspoloska), az akác, a juhar, a szivarfa, a berkenye, a galagonya és a díszalma (levéltetvek).
Az amerikai lepkekakócának több száz tápnövénye van, a kérgrepedésekben tojás alakban telel. Pajzstetvek az összes fászsárún megtalálhatóak, egyre komolyabb gondot okoz pl. az ostorfán. Ne feledkezzünk meg róluk sem!
Gyakran a rovarkártételnél is nagyobb gondot jelentenek a kórokozó gombák. Az aláhúzott fák esetében a lisztharmattal is számolni kell. A rügypikkelyek alatt illetve a lehullott, fertőzött leveleken telel át a gomba.
Jelenleg a lehullott lomb összegyűjtése és eltávolítása a legfontosabb teendő. Tavasszal a rügypattanástól számított 1- 2 héten belül kell majd a kis levélkéket megvédeni. Ezzel egyben a továbbterjedést is megakadályozzuk. Ugyanez a teendő a vadgesztenye guignardiás levélfoltosságánál is (10.19-i a középső fotó).
► A közterületeken cserépben, dézsában álló leanderek sem bírják a szélsőséges nyarainkat. A legyengült növényeken dőzsölnek, szaporodnak az atkák, a levéltetvek és a pajzstetvek. A közterületekre is engedélyezett acetamiprid hatóanyagú rovarölő permetszer a gyökéren át is felszívódik, és szépen letisztítja a tetveket. Tehát a téli betárolásuk előtt egy elzárt, nyitott légterű udvarban végezhető el a beöntözés, növényorvos irányításával. Sajnos az atkák ellen (jobboldali kép) csak a 7-10 naponta ismételt permetezéssel védekezhetünk, a hexitiazox hataónyagú atkaölővel. Érdemes most ősszel letisztítani a kártevőktől a bokrokat, mert a téli pihenő alatt is terjedhetnek, károsíthatnak. Gyakran csúnyábban hozzuk ki a növényeket, mint ahogy beszállítottuk azokat.
Az utolsó idei levelem írtam. Köszönöm a visszajelzéseiket! Jó pihenést és Kellemes Ünnepeket kívánok!
Budapest, 2019. október 22. Üdvözlettel: Zsigó György, NMNK
.