Károsítóhelyzet alakulása
Zala megye, 2022.04.04-04.11.
Időjárás:
A múlt héten eleinte folytatódott a mérsékelten meleg idő (nappal 17-19 fokos maximumokkal), majd a hétvégére csapadékkal együtt megérkezett a lehűlés. A megye területén 10-14 mm eső hullott, több helyen heves zivatarral, erős széllel.
A minimum hőmérsékletek +1 és +9 fok között (egy-egy mélyebb fekvésű területen fordult elő -1 fok körüli hőmérséklet), a maximum hőmérsékletek +8-19 fok között alakultak.
A talajhőmérséklet 7-10 fok között volt mérhető, 10 cm mélységben.
ŐSZI BÚZA, ŐSZI ÁRPA
Növényfenológia:
Őszi árpa: szárbaindulás-1 nóduszos állapot; őszi búza: bokrosodás vége (egy-egy növényen kitapintható az első nódusz).
Nagyon heterogének az állományok, de az esők hatására kezdenek felzárkózni, szépen bezöldülni a gyengébbek is.
Károsítók:
Őszi búzában a szeptóriás foltosság gyenge mértékű tünetei közepesre (4-es skála) növekedtek az alsó leveleken (1. fotó). A csapadékos, párás napok kedveznek a betegség újabb fertőzéséhez.
A lisztharmat szintén erősödött, a szár alsó részén és az alsó leveleken láthatóak a gyenge mértékű (2-es skála) tünetek, de állomány szinten egyértelmű a betegség terjedése (2. fotó).
Őszi árpában a hálózatos levélfoltosság fertőzöttsége kismértékű emelkedéssel (3-as fokozat) közepes mértékű a legtöbb állományban. A tünetek az alsó leveleken jellemzőek, de újabb kezdetleges foltok már feljebb is láthatók.
Őszi árpában a rozsdabetegségek tünetei maradtak észlelési szinten.
1. fotó: Erősödő szeptóriás levélfertőzöttség őszi búzán (2022.04.09.)
2. fotó: Erősödő lisztharmat fertőzés őszi búzán (2022.04.09.)
A vetésfehérítő bogarak betelepedése folyamatos, a napsütéses napokon erőteljesen emelkedő számú, 10-14 db imágó/10 hcs a táblák belsejében is. A bogarak hámozgatása szinte alig észrevehető, észlelési szintű.
ŐSZI KÁPOSZTAREPCE
Növényfenológia: Zöldbimbós, helyenként sárgabimbós állapot.
A repce fejlődése az esőknek köszönhetően intenzívvé vált.
Károsítók:
A repceszár-ormányos és a nagy repceormányos a hálózás során már csak észlelési szinten találhatóak meg a táblákon (1-2 db imágó/10 hcs).
A repcefénybogár betelepedése azonban folyamatos, erőteljesen növekvő számú a napsütéses napokon, 35-50 db imágó/10 hcs értékkel (még gyenge létszám).
A védekezésekre fel kell készülni.
CSONTHÉJASOK (KAJSZI, SZILVA, CSERESZNYE, MEGGY), ALMA
Növényfenológia:
Szilva: fehérbimbós állapot-virágzás kezdete;
Cseresznye, meggy: fehérbimbós állapot-virágzás kezdete-virágzás;
Alma, körte: piros-és fehér bimbós állapot (körte max.: 30 %-os virágzás);
Kajszi: virágzás vége-kötődés.
A megyében egy-két mély fekvésű területen kialakult -1-2 (-3) fokos lehűlés még tehetett kárt a csonthéjasok virágzatában (vagy az éppen kötődött termésekben), de általában az elmúlt időszakra szerencsére nem ez a jellemző.
Károsítók:
Gyümölcsfélékben (alma, körte, szilva) megkezdődött a poloskaszagú darazsak rajzása, alacsony egyedszámmal.
Almában a levélpirosító levéltetű kártétele nem változott jelentősen (gyenge mértékű), ahol még nem tették, ott a védekezések indokoltak és aktuálisak.
A rovarölőszeres beavatkozások elvégzésekor tartsuk szem előtt a méhek fokozott védelmét! A virágzó kultúrákban, mézharmat és virágzó gyomnövények jelenléte esetén, valamint ha az ültetvényt a méhek bármely okból látogatják, a védekezéseket méhkímélő technológiával (vagy méhekre nem jelölésköteles készítménnyel) végezhetjük el!
Az esős napokat követően haladéktalanul ki kell helyezni az almalevél-aknázómoly, a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly csapdákat.
Almában a varasodás aszkospóra szóródása intenzívvé vált, nemcsak az esők, hanem a levélnedvességi állapotok is segítik a fertőzést. A megelőző védekezés javasolt.
Körtében a körtelevélbolha tojásrakási intenzitása stagnáló. Lárvakelés továbbra sem tapasztalható.
A már virágzó körtében az erwiniás elhalás fertőzésveszélye alacsony, legfeljebb közepes. A csapadék, a virágzás és a kórokozó jelenléte adott lehet egy-egy ültetvényben, de a fertőzés bekövetkezéséhez a hőmérsékleti értékek még alacsonyak (az effektív hőösszeg is hiányzik). A fertőzésveszély emelkedésére, tartós felmelegedés esetén számíthatunk (több napon keresztül 15,6 fok feletti hőmérséklet).
Csonthéjasokban (kajsziban, meggyben, cseresznyében) a monilia elleni védekezések továbbra is aktuálisak, indokoltak. A fertőzésveszély magas!
Őszibarackban, kajsziban a tafrinás levélfodrosodás ellen is intenzív védelem javasolt, a fertőzésveszély magas.
Ribiszkén a levélpirosító levéltetű kártétele fokozódott (még gyenge mértékű, 2-es fokozat), a védekezés aktuális és indokolt.
Zalaszentlőrinc, 2022. április 11.
Tüh Annamária
előrejelző
.