Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Károsítóhelyzet alakulása

Zala megye, 2022.03.28-04.04.

 

Időjárás:

 

A múlt héten - a hosszan tartó szárazság után (az év első 3 hónapjában összesen 15-25 mm mennyiségű eső hullott) - végre megérkezett a csapadék. A megye egész területén 2-3 nap leforgása alatt 17-41 mm közötti mennyiség esett, a nagyobb értékek Lenti, Nagyrada körzetében voltak mérhetőek.

A hőmérsékleti értékek csökkentek az esős napokkal, a hőérzetet az intenzív szélmozgás is rontotta. A hőmérsékleti érékek tág határok között változtak, ma reggelre következett be jelentősebb lehűlés, amely Zala megye egyes területein -1 és -2 (csupán egy-két mély fekvésű területen -3) fok körül alakultak. A nappali felmelegedés az esők előtt volt jelentősebb, 15-17 fok között változott.

 

 

ŐSZI BÚZA, ŐSZI ÁRPA

 

Növényfenológia:

 

Őszi árpa: bokrosodás (átlagosan 5-7 mellékhajtás), őszi búza: bokrosodás (3-4 mellékhajtás).

 

Az eddigi aszályos időszak nem kedvezett a gabonafélék bokrosodásához, sőt a silányabb talajokon már az alsó levelek száradása is megfigyelhető volt. Az esőt követően az állományok lendületes fejlődésére számíthatunk.

 

Károsítók:

 

Őszi búzában az alsó leveleken a szeptóriás foltosság gyenge mértékű tünetei figyelhetők meg. A foltokon nagy számban képződött piknídiumok, az azokból szóródó spórák az esőzéseket követően újabb fertőzéseket válthatnak ki, a betegség terjedése valószínűsíthető (1. fotó).

A lisztharmat csupán néhány érzékeny állomány figyelhető meg, legfeljebb észlelési (gyenge) szinten.

A vetésfehérítő bogarak betelepedése megkezdődött, de egyelőre alacsony számú, észlelési szintű.

  1. fotó: Szeptóriás levélfoltosság őszi búzán (2022.04.01.)

Őszi árpában a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttsége emelkedett. A betegség fellépése általában gyenge szintű (de 2-es skála fokozaton (6-10 %)), egy-egy levélen azonban már közepes mértékű. A fertőzés gyakorisága emelkedett az elmúlt időszakhoz viszonyítva és az esős napokat követően is a betegség terjedésére számíthatunk (2. fotó). Észlelési szintű a rinhospóriumos levélfoltosság megjelenése az állományokban.

Őszi árpában észlelési szinten rozsda valamint (gyenge mértékű) lisztharmat tünetek is megfigyelhetők.

2. fotó: Hálózatos- és rinhospóriumos levélfoltosság őszi árpán (2022.04.01.)

ŐSZI KÁPOSZTAREPCE

 

Növényfenológia: A repce állományok fejlődését is hátráltatta a szárazság. Az állományok szár megnyúlása folyamatos, bár a növekedésük eddig lassú volt. Többségében a rejtett zöldbimbós állapot jellemző mindenütt.

Károsítók:

 

A repceszár-ormányos és a nagy repceormányos második betelepedési hulláma március második dekádjában bekövetkezett, jelenleg csökkenő egyedszámmal vannak jelen a kártevők (9-11 db imágó/sárgatál/3 nap). A tojásrakás folyamatos.

A repcefénybogár betelepedése folyamatos de a lehűlés miatt lassult, 12-20 db imágó/sárgatál/3nap fogással. A felmelegedéssel az egyedszám növekedése várható az állományokban.

 

 

CSONTHÉJASOK (KAJSZI, SZILVA, CSERESZNYE, MEGGY), ALMA

 

Növényfenológia:

 

Szilva: zöldbimbós állapot;

Cseresznye, meggy: zöldbimbós állapot;

Alma, körte: egérfüles állapot-zöldbimbós állapot;

Kajszi: teljes virágzás, virágzás vége-kötődés.

 

Kajsziban a korábbi lehűlés miatt a mély fekvésű területeken ~45-50 %-os fagykár alakult ki (virágrügyek megjelenése, rügypikkelyek enyhén nyitottak).

Jelenleg a legtöbb fajta teljes virágzásban van és a legalacsonyabb hőmérsékleti értékeket csak a mélyebb fekvésű területeken mértük (-1-3 fok), így még bízhatunk benne, hogy általánosan nem alakultak ki jelentős fagykárok.

 

Károsítók:

 

Almában a levélpirosító levéltetű tojásaiból kikelt ősanya lárvák kártétele már megfigyelhető. A legtöbb helyen a kártételek észlelési szintűek-gyenge mértékűek, de azok növekedése valószínű. A védekezésekre fel kell készülni.

A varasodás tömeges aszkospóra szóródása az esős napokkal bekövetkezett, ezért és a fertőzésre érzékeny fenológiai stádiumok miatt a megelőző védekezés javasolt. A lehűlés miatt, hűvös időjárási körülmények között is jól szállítódó fungicidet válasszunk.

 

Körtében a körtelevélbolha tojásrakása folyamatos, de lassú. Lárvakelést még nem tapasztaltunk, de a felmelegedéssel várható. A védekezésre fel kell készülni.

 

Csonthéjasokban (kajszi-őszibarack, nektarin) a monilia és a tafrinás levélfodrosodás fertőzésveszélye növekvő, ezért a betegségek elleni védekezések aktuálisak!

 

 

Zalaszentlőrinc, 2022. április 4.

 

Tüh Annamária

előrejelző

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek