Károsítóhelyzet alakulása
Zala megye, 2020.06.07-06.14.
Időjárás:
A múlt hét első felében folytatódott, a csapadékos, változékony, szeles időjárás. Megyeszerte újabb 10-20 mm eső esett, de egyenlőtlen eloszlásban a megye területén. A szeles és mostanra már nyáriasan meleg, napsütéses időben a talajok gyorsan száradtak, veszítettek nedvességtartalmukból, ezért a megye több területén jönne jól egy-egy kiadós öntözés.
Az éjszakai hőmérsékletek (a nappali felmelegedéssel párhuzamosan) valamelyest növekedtek, a minimum 9,5-12,0 fok között volt mérhető, a maximum 18,7-29,8 fok között (átlag: 14,4-20,9 fok).
A páratartalom továbbra is magas volt, 70-75 % felett, a levélnedvesség időtartama a csapadékos napok körül 3-14 óra között változott. A reggeli és esti órákban jelentős a páralecsapódás.
ŐSZI BÚZA, ŐSZI ÁRPA
Növényfenológia:
Őszi árpa: viaszérés-sárgaérés.
Őszi búza: viaszérés kezdete-viaszérés.
A gabona állományokban – az esők és a kedvező egyéb körülmények ellenére – betegségek jelentős fellépése nem látható, melynek valószínűleg szerepe volt a kalászfuzáriózis elleni védekezéseknek is. Az alsó levelek felszáradása megkezdődött az állományokban. A kalászok többsége továbbra is mentes a betegségektől. Kalászfuzárium tünetek még nem jellemzőek.
KUKORICA
Növényfenológia: ~7-9 leveles állapot
A Zala megyei fénycsapda és táplálék attraktáns (1 és 2 db megfigyelési helyen) csapda fogások szerint a kukoricamoly rajzása még nem indult el. Az effektív hő összeg számítás alapján a rajzás a napokban indul.
A monokultúrás kukoricákban már érdemes keresni a kukoricabogár lárváit a gyökerek közelében, a gyökérkártételek várhatóak.
NAPRAFORGÓ
Növényfenológia: ~8-12 leveles, csillagbimbós állapot
Napraforgóban a levéltetvek felszaporodása minimálisra csökkent. Poloskák betelepedése még nem észlelhető.
Az alsó leveleken erősödött a közönséges kétfoltos takácsatka (10-12 db imágó/levél + tojások) és kisebb mértékben a tripszek (1-2 db imágó és lárva/levél) együttes kártétele. A növekvő kártételek azonban a táblaszélekre koncentrálódnak.
BURGONYA
Növényfenológia: virágzás, sorok záródása
Az öntözött (vagy több csapadékot kapott) burgonya állományok fejlődése felgyorsult, szép kiegyenlített növényállománnyal, de az öntözetlen területeken fontos lenne a csapadék a jó terméshez.
A burgonyabogarak párosodása, tojásrakása folyamatos. Fiatal idős lárvák figyelhetők meg vegyesen, de az eddig védett állományokban a számuk nem jelentős.
A sorok záródásával és a hőmérséklet emelkedésével tovább fokozódik a burgonyavész fertőzésveszélye. A múlt heti csapadékos napokat követően még nem találtunk fitoftóra tüneteket (védett állományban), de a jelenlegi magasabb hőmérséklet, páratartalom és adott esetben a csapadék megléte, kedveznek az újabb fertőzésnek. A betegség lappangási ideje, egy-egy csapadékos napot követő 5-6 nap körül alakul a jelenlegi hőmérsékletek alapján. A megelőző védekezés indokolt és aktuális.
Az alternáriás levélfoltosság kisebb, kezdeti tünetei az alsó leveleken megfigyelhetők, de fertőzöttség még nem számottevő.
Mostanra már jól láthatóvá váltak a vírusfertőzött tövek az állományokban.
ALMA, KÖRTE, CSONTHÉJASOK (KAJSZI, SZILVA, CSERESZNYE, MEGGY, DIÓ)
Növényfenológia:
Alma, körte: ~50 %-os gyümölcsméret, színeződés, hajtásnövekedés
Cseresznye, meggy: érés; szilva: gyümölcsfejlődés
Kajszi: hajtásnövekedés-gyümölcsnövekedés;
Almában a lisztharmat elleni védekezésre továbbra is oda kell figyelni. A betegség szekunder fertőzésből származó tünetei általában nem erősödtek látványosan (gyenge fertőzöttség a kezelt ültetvényekben), de érzékeny fajtában néhol már közepes fertőzöttség is előfordul (3-as skála; 11-25 %). A betegség fertőzési nyomása erős (kezeletlen ültetvényrészen a hajtások barnulása, száradása jellemző a betegség következtében), ezért intenzív védelem indokolt.
A varasodás levéltünetei a kezeletlen állományokban tovább fokozódtak, az esőkkel újabb fertőzési ciklusok indultak el (gyenge-közepes fertőzöttség érzékeny fajtán, 2-3-as skála, 5-25 %). Nemcsak a kezeletlen állományokban hanem a kezeltekben is nőtt a betegség előfordulási gyakorisága de ez utóbbiban lényeges kedvezőbb a helyzet, legfeljebb gyenge fertőzöttség látható a lombon. A betegség lappangási ideje 9-11 nap körül alakul, csapadékos napok táján közepes fertőzésveszély mellett.
A gyümölcsök fertőzöttsége nem változott, gyenge fokozatú (1-es skála, 1-5 %).
Az almamoly rajzása a csapadékosabb napok után újra tömeges a csapdákban, 10-16 db hím/csapda/3 nap mennyiséggel.
Az almalevél-aknázómoly rajzása egyelőre gyenge létszámú, minimális mennyiségben fogják a csapdák a kártevőt (4-8 db hím/csapda/3 nap).
Almában a vértetvek helyenként gócszerű erős fertőzése figyelhető meg. A felmelegedő, párás időjárás kedvez a kártevő számára. A védekezés indokolt a fertőzött ültetvényekben!
Körtében a varasodás levél tünetei nem erősödtek, a betegség gyenge fertőzöttség (1-es skála, 1-5 %) mellett jellemző, levélen és gyümölcsön egyaránt.
Az erwiniás elhalás hajtástünetei fokozódtak körtén, a betegség egyre több ültetvényben található már meg. A fertőzött hajtások eltávolítása és réz tartalmú készítmények használata ajánlott.
Körtében a gubacsatka felszaporodása mostanra növekvő mértékűvé vált. Gyenge-közepes fertőzöttség jellemző (2-3-as skála, 6-25 %).
Szilvában a szilvamoly rajzása még viszonylag gyenge népességű, de erősödő, 10-25 db hím/csapda/3 nap fogással.
Csonthéjasokban (őszibarackban) a keleti gyümölcsmoly rajzása mostanra újra tömegessé vált, 55-65 db hím/csapda/3 nap mennyiséggel a feromon csapdákban. Őszibarackban a hajtáskártétel is növekedett, 3-5 %-os.
Cseresznyében a cseresznyelégy rajzása észlelési szintű a csapdákban, a kártétel is alacsony szintű (~1%-os).
Az érő/érett gyümölcsökön fokozódott a moniliás gyümölcsrothadás, 2-3 %-os fertőzöttség látszik jelenleg. A betegség fertőzésveszélye a csapadékos napok és a gyümölcsök érése miatt tovább nő. Megelőző, körültekintő védekezés javasolt.
Dióban a múlt hét közepén már több gyümölcsön is megfigyelhető volt a baktériumos rügy-levél és termésfoltosság (Xanthomonas arboricola pv. Juglandis) tünete a termésen. A hajtástünetek mindemellett fokozódtak, helyenként (fajtától függően) 2-3 %-os fertőzöttség látható. Érzékeny fajtán a termés ~1-2 %-a fertőzött jelenleg.
SZŐLŐ
Fenológia: virágzás-kötődés.
Az esős, felmelegedő napok időjárása a szőlő betegségeinek, a fertőzési folyamatoknak kedvezett. Ennek ellenére az intenzíven védett ültetvényekben sem a lisztharmat sem a peronoszpóra tünetei sem jellemzőek. Tüneteket észlelési szinten legfeljebb házikerti környezetben találunk.
A betegségek fertőzési nyomása a meleg, csapadékosabb időjárás és a szőlő érzékeny fenológiai stádiuma miatt nőtt, ezért az intenzív védelem elhagyhatatlan.
Az amerikai szőlőkabóca lárvakelése folyamatos és tömeges a vektorral fertőzött ültetvényekben. A kabócák fejlettségi aránya nem változott jelentősen a múlt héthez képest, a levedlett lárvabőrök azonban már megfigyelhetők a leveleken (ültetvényenként eltérő mértékben). A vizsgált populációból az L1-es lárva: ~80-85 %, az L2-es lárva: ~15-20 %-ot tesz ki (házikerti környezet). Védekezés az L3-L4-es lárvastádiumban javasolt.
Szőlőben a tarka szőlőmoly első nemzedékének kártétele az érintett ültetvényekben jelentős, helyenként a fürtök ~3-5 %-a fertőzött.
Zalaszentlőrinc, 2020. június 14.
Tüh Annamária
előrejelző
.