Növényvédelmi előrejelzés
Október utolsó dekádjában túlnyomórészt csendes, napsütéses időjárással tart a „vénasszonyok nyara”. A nappali hőmérséklet 15-18 C0 körül állandósult, de a derült égbolt miatt éjszakánként 1-6 C0 a jellemző hőmérséklet. A talajok felső rétege nedvességgel 80-100 %-ig telített, így az aktuális mezőgazdasági munkák jó minőségben végezhetők. A kukorica betakarítása a végéhez közelít, de az őszi kalászos gabonákból még bőven akad vetnivaló.
A kissé megkésett őszi árpa-és búza vetés miatt a területek zömén még csak 1-3 levelesek a növények, illetve sok most van kelőfélben. A vetéseket jelenleg a fejletlenség miatt betegségek és kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken és a gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források, így a gabonalisztharmat, a sárga-és vörösrozsda, valamint a levélfoltosságokat előidéző gombabetegségek és a vírusbetegségek. Kis egyedsűrűséggel szintén előfordulnak a gabonalevéltetű és gabonatripsz fajok is, melyek vektorai a vírusbetegségeknek. A vírusok terjedési akadálya a minél későbbi fertőződés, melynek a feltételei most nem adottak a vetés késlekedése és a fejletlen növényállomány miatt. Amennyiben azonban hosszúra nyúlik a meleg őszi időszak, akkor viszont már képesek a vírusátvitelre a levéltetvek és a kabócák. A betelepedés veszélyére már a kezdetektől figyelmeztet a táblaszélekre kihelyezett ragacsos sárgalap, illetve a növényeken megjelenő levéltetű szárnyas alakok és kolóniák előfordulása. 10 %-os növényfertőzöttség előfordulása esetén érdemes megfontolni a védekezés elrendelését.
Árpa sárga törpülés vírus tünet
Az őszi káposztarepce országosan 6-8 leveles fejlettségű, de előfordulnak ennél fejletlenebb állapotúak is. A keresztesvirágú-és földibolha fajok még most is tömegesen hámozgatják a növényeket, de az intenzív növénynövekedés kompenzálja a kieső növényfelületet. A repcedarázs az előző heti növekvő rajzás után észlelési szintűre estt vissza, a erősen fejlett álhernyók viszont gócosan komoly levélrágást okoznak. A károsítás védekezés nélkül várhatóan az első fagyos éjszakákig eltart. Az alsó, fejlettebb leveleken megjelent a fómás foltosság, de a fertőzés még inkább csupán észlelési szintű. A hamarosan aktuális regulátoros kezelés blokkolni képes a nagyobb mérvű megbetegedés kialakulását.
Országos szinten nem növekedett a mezei pocok fertőzés. A ruderális és szántóterületek, valamint füvesített gyümölcsösökben a veszélyességi küszöbérték (3-4 db lakott járat/100 m2) határán mozog a fertőzöttség. A fertőzöttség további alakulását feltétlenül indokolt rendszeresen ellenőrizni.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu internetes honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.