Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az október eleji csapadékos és változékony időjárás után az elmúlt napokban csendes, nyugodt időszak vette kezdetét. Csapadék csupán elvétve hullott, napközben a hőmérséklet 15-20 C0 körül tartózkodott, éjszakánként azonban rendszeresen 10 C0 alá süllyed a levegő hőmérséklete. A nagy hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés. A lombos fák színeződése és levélhullása jelzi, hogy megkezdődött a növények nyugalmi időszakának a kezdete. A téli felkészülés során az asszimilációt végző klorofil átalakul más színanyagokká, a tápanyagok a fás részekbe vándorolnak, a sejtnedvek koncentrálódnak, ezáltal növekszik a fagytűrő képesség.

 

cseresznye sztigminás levéllikasztó betegsége

Haszonkertekben és gyümölcsös ültetvényekben az őszi lombszínváltozással párhuzamosan az év során különböző betegségek és kártevők tünetei jelzik, hogy milyen károsítások fordultak elő az év során, sok esetben elősegítve, intenzívebbé téve a lombhullást. Ez az időszak alkalmas arra, hogy a tünetek ismeretében felkészüljünk az őszi és a télvégi lemosó permetezésre a leghatékonyabb lemosó készítmények felhasználásával.

 

Babérmeggy sztigmina levéllikasztó

A legintenzívebb lomhullást jelenleg a csonthéjas gyümölcsű növényeknél láthatjuk, elsősorban a cseresznye és a meggy esetében, de a mandula, a kajszi és a szilva alatt is erőteljesen vastagszik a levélszőnyeg. Ebbe belejátszik a nyár közepe óta folyamatosan, kisebb-nagyobb intenzitással fertőző sztigminás levéllikasztó betegség. A kórokozó más években csak a termés betakarítása után okoz komolyabb fertőzést, de ebben az évben elsősorban a cseresznyén már a szüret kezdete előtt is, védekezés nélkül szokatlanul erős lombhullást idézett elő, ugyanis a kórokozó az enyhe tél miatt háborítatlanul áttelelt egyes, ugyanebbe a családba tartozó, télen is zöld dísznövényeken (babérmeggy fajok). Ezekről a növényekről már közvetlenül rügyfakadás után folyamatosan fertőződtek a csonthéjasok. Aki védekezett a csonthéjasokat súlyosan érintő virágfertőző monília ellen, a későbbiekben pedig a gyümölcsmonília ellen, ott kisebb sztigminás fertőzés alakult ki, illetve a lombhullás is kevesebb kárt okozott. Az őszi lemosó permetezés során megakadályozhatjuk a rügyfertőzés további kialakulását a fákon, a lehullott levelek mielőbbi komposztálásával elősegítjük a kórokozó szaporító képleteinek a megsemmisülését. A lemosó permetezésre legnagyobb biológiai hatékonysággal a réz-kén tartalmú készítmények használhatók. A permetezést szó szerint lemosásszerűen kell végrehajtani, a permetlé jusson be minden rejtett zugba a fákon. Ha díszkertünkben vannak babérfélék, akkor érdemes azokat is kezelni, mert ezzel megakadályozhatjuk a téli-télvégi ismételt átfertőződést is. Ezt a lemosó permetezést természetesen érdemes elvégezni a többi haszon-és dísznövényen is, mert az említett kombináció széleskörű hatékonysággal rendelkezik más kórokozók ellen is, valamint a két hatóanyag a biológiai védekezés alapvető eszközei közé tartozik. A lehullott lomb folyékony nitrogén trágyával való kezelése pedig meggyorsítja a levelek komposztálódását.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu internetes oldalon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek