Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Október első napjaira úgy tűnik, hogy beköszöntött az ősz. Az előző napok esőzései után már nappal sem emelkedik a hőmérséklet 20 C0 fölé, éjszakánként pedig fagypont és 5 fok körüli a hőmérséklet. A nagy hőmérsékleti kontraszt miatt erős az éjszakai harmatképződés. A szeptemberi, több alkalommal hullott csapadék ezúttal nem kerülte el a korábban legszárazabb tájakat sem, így a talajok felső rétege kissé feltöltődött, de a talajvízszint még nagyon messze van az optimális szinttől.

A kukorica és a napraforgó betakarítása a végéhez közelít. A várakozásokkal ellentétben eddig az esők miatt csupán kis mértékben emelkedett a fuzáriumos csőpenésszel fertőzött tövek aránya. A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke már nem rajzik, a hernyók is lassan befejezik tevékenységüket. A csőpenész fertőzés emelkedése akkor várható, ha a betakarítatlan kukoricát tartós esőzés érné. A lefelé hajló csövekről a csapadékot a csuhélevelek le tudják vezetni, de a hibridek genetikai ellenálló képessége is szerepet játszik a fertőzésmentességben. A gyors betakarítás szintén megakadályozhatja a kórokozó terjedését. A betakarítás utáni alapos szárzúzás és aprítás sok áttelelésre készülő kukoricamoly hernyót elpusztít, így ez a munka sokat segít a következő évi moly elleni védekezés hatékonyságában.

Az őszi kalászos gabonavetések jelentős hányada napraforgó elővetemény után kerül a talajba. A szármaradványok minél alaposabb felaprítása nemcsak a jobb talajműveleteket segíti elő, hanem felgyorsítja az egyébként nehezen lebomló részek humifikálódását, pláne, ha lebomlást elősegítő mikrobiológiai készítményeket és a mikroorganizmusok gyors felszaporodását segítő nitrogén tápanyagot is kijuttatunk.

 

repcedarázs álhernyója és kártétele

Az őszi káposztarepce vetések zöme a kedvező nedvességi viszonyoknak köszönhetően már kikelt. Sok még a szikleveles állomány, de a szeptember eleji vetések már 2 valódi leveles állapotban vannak. A vetések nem csávázott hányadát a gyors fejlődés ellenére most egyszerre támadja a keresztesvirágúak bolhája és a különböző földibolha fajok, valamint a nagy számban rajzó, illetve már kikelt repcedarázs. A kártevők az esős és borús napokon a talajrepedésekben rejtőzködtek, de táplálkozni előjöttek, így a rovarölő szeres csávázásban nem részesített vetésekben jelentős a bolharágott növények aránya. Ugyancsak erősödik a repcedarázs álhernyók okozta lombrágás. Az álhernyók zöme a napokban kikelt L1-L2 fejlettségű lárva, de jelentős az ennél fejlettebb L3-L4-es álhernyó is. Nagyobb mértékű levélveszteséget ezek a fejletlen növények még nehezen tudnak átvészelni, így a károsított területeken azonnali védekezésre van szükség.

A többszöri csapadék nem ártott a mezei pocok szaporodásának. Az évelő pillangósok mellett megkezdődött az árokpartokról és a ruderális területekről a kikelt repcébe a kártevő betelepedése. A pocok most még a táblaszélekbe hatolt be, de a kolóniák hamarosan másutt is megtelepszenek. Ha a lakott járatok száma 100 m2-en meghaladja a 4-et, indokolttá válik a védekezés.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek