Növényvédelmi előrejelzés
Szeptember utolsó dekádjában az időjárás az évszaknak megfelelően alakul. A nappali maximum hőmérsékletek 20-25 C0 között alakulnak, míg éjszakánként 10-15 fokra csökken a levegő hőmérséklete. A korábban lehullott csapadéknak köszönhetően ismét harmatosak a reggelek, ami elősegíti a termés színeződését az almásokban. A legutóbbi fény-és feromon csapdázási adatok alapján úgy tűnik, hogy erre az évre lezárult a rovarkártevők szezonja, csupán néhány mutat még aktivitást. Rajzik ugyan a keleti gyümölcsmoly, de a fogott lepkék száma az észlelési szintre csökkent. A következő időszakban már inkább az ősszel is aktív bagolylepke fajoké lesz a főszerep.
Még nem lanyhul a zöld vándor-és az ázsiai márványospoloska aktivitása. A lárvák és kifejlett egyedek egyaránt szívogatnak az összes fellelhető növényen, a károsítás ugyanakkora, mint a nyári időszakban. A fejlett imágók már csapatosan keresik a telelésre megfelelő búvóhelyeket, ezért érdemes a lakások és már épületek nyílászáróit zárva tartani.
A kertjeinkben károsító csupaszcsigák számára az idei aszályos évben viszonylag kevés babér termett. Helyettük a házas fajok most nagyobb kárt csináltak, de összességében az idei károsítás nagysága elmarad a korábban tapasztaltaktól. Ettől függetlenül a következő szezonban újra számíthatunk jelenlétükre és károsításukra.
zöld vándorpoloskák
A feromon csapdák fogási adatai alapján már alig repül a selyemfényű puszpángmoly. A most lerakott petékből kikelő hernyók a télies idő beálltáig rejtett életmódban károsítják a buxust, ezért alaposan vizsgálják át a növények belsejét. A hernyók sikeres áttelelése után tavasszal újra folytatják a növények károsítását.
Közeleg a kerti pázsitok utolsó fűnyírása. Már időszerű a növényzet felkészítése a sikeres teleltetésre. Ilyenkor már inkább foszforban és káliumban gazdag készítményekkel trágyázzunk, mert ezek a hatóanyagok erősítik a gyep télálló képességét, különösen, ha magnézium tápelemet is juttatunk a növényeknek. Vita folyik arról, hogy eltávolítsuk e a lehullott faleveleket a gyepről, vagy hagyjuk ott helyben elkorhadni. A túl vastag levélréteg biztos, hogy nem előnyös a fű számára, ezenkívül esős időben balesetveszélyes is lehet, másrészről viszont a talajban ilyenkor is aktív földigiliszták nagyon sok falevelet húznak be járataikba, így jutnak táplálékhoz, valamint gazdagítják a talaj szervesanyag készletét. Döntse el mindenki, hogy melyik módszert választja.
A szőlő betakarítása a vége felé közelít. Az érzékeny fajtákon erősödik a szürkepenészes fürtrothadás, ezért gyorsítani kell a szüreten. Ugyanakkor a lombozaton és a vesszőkön tovább folytatódott a lisztharmat terjedése. A betegség áttelelésére szolgáló kazmotéciumok 90 %-a még éretlen, de 5% már áttelelésre érett állapotban van. A szüret befejezése után indokolt lesz az őszi lemosó permetezés az ültetvényekben.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.