Növényvédelmi előrejelzés
Szeptember közepére beköszöntött az őszies időjárás. A hőmérséklet a korábban tapasztalt csaknem felére esett vissza. A kárpát medencét több alkalommal érintő mediterrán időjárási front bőséges esőt hozott, helyenként a sokévi átlag kétszerese hullott le. Ez a csapadék mennyiség egycsapásra megszüntette a felső talajréteg vízhiányát, de nem pótolta teljes mértékben a hiányzó mennyiséget összességében. Az őszies idő a kártevőt jelentős részénél lecsökkentette a szaporodást és a kártételt.
Folyik az alma és a körte szüret, a lombozatot károsító aknázómolyok rajzása a feromon csapdák fogási adatai alapján teljes mértékben megszűnt, akárcsak az almamolyé. Az eddig károsító hernyók elérték a kifejlett méretet és megkezdődött a nyugalmi állapot időszaka, amit felgyorsított a hirtelen hőmérséklet csökkenés. Az alacsony légköri páratartalom és a viszonylag magas nappali és éjszakai hőmérséklet eddig erőteljesen gátolta a piros héjú almafajták optimális színeződését, a folyamat most fog beindulni. Az egyébként is kisebb termés jelentős része lehullott, így kevesebb termésre számíthatunk. Nagyon magas a moníliával fertőzött termés, a most kapott nedvesség tovább fokozza a rothadási folyamatot. Az almafa vértetű eddigi intenzív terjedése megállt, megkezdődött a telelő alakok nyugalmi állapotba vonulása. A már jól látható szívogatás tüneteket már az őszi lemosó permetezés során kezeljük le olajos készítményekkel. A birs érése még várat magára, de az esőzések és szélviharok nyomán sok a sérült gyümölcs, így itt is jelentősen növekedett a moníliás fertőzés. A birs fokozott érzékenysége miatt nagyon gyors a rothadási folyamat és a beteg termés mumifikálódása.
szőlő szürkepenészes rothadás
A csonthéjas termésű meggy, cseresznye, kajszi, szilva, mandula lombhullását már az őszies idő is elősegíti, nemcsak a stigminás-és blumeriellás levélbetegségek. Hamarosan készülődhetünk az őszi lemosó permetezésre ezeknél a növényeknél is.
Elkezdődött a dió terméshullása. A lehulló gyümölcsökön jól látható a nyugati dióburok fúrólégy kártétele. A részlegesen vagy teljesen befeketedett termés jól jelzi az okozott kár mértékét. Az idei rajzási szezon hamarabb kezdődött a megszokottnál és gyorsabban zajlott le, de ez nem csökkentette az okozott kár nagyságát. A lehulló termés folyamatos összegyűjtésével és feldolgozásával mérsékelhető az okozott termésveszteség, de a minőségben okozott kár már nem változik.
A még szüret előtt levő szőlőfajtákon az esőzések hatására felerősödött a szürkepenészes rothadás, ami elsősorban a tömöttfürtű és vékonyhéjú fajtákat érinti. A szüret gyorsításával mérsékelhetjük az okozott kárt.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.