Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Szeptember közepének időjárását egy több hullámban érkező mediterrán időjárási front határozta meg. A jelentős lehűlést okozó ciklon helyenként kéthavi csapadéknak megfelelő esőt hozott, így az eddig hiányzó nedvesség egy része most pótlódott. A hőmérséklet jelentősen visszaesett átmenetileg, így nappal sem érte el a maximum a 20 C0-ot. A csapadék felszikkadásáig átmenetileg szünetel a napraforgó és a kukorica betakarítása, valamint az ősz talajelőkészítési munkálatok.

A sok eső eddig nem növelte a napraforgók a korábban észlelt betegségek terjedését, így terméskiesést sem okozott. A Dunántúlon inkább az alternáriás-, míg az Alföldön a fómás szárfoltosság a jellemző tünet, de szártörést az országosan előforduló makrofominás megbetegedés okoz, melynek az idei tartósan forró és száraz időjárás különösen kedvezett. A talajból támadó kórokozó gyakorlatilag polifág, a vetésváltás nem akadályozza fellépését, a hibridek nem tolerálják a kórokozót. Az extrém meleg és száraz időjárás miatt várhatóan az elkövetkező években is jelentős betegség fog maradni, nemcsak a napraforgóban, hanem más, rá érzékeny növénykultúrákban.

 

repce gyomos állomány

A kukorica betakarítása mellett a kukoricamoly rajzása az alföldi térségben tovább tart, de a lepkék repülése folyamatosan csökken. Nem csitul viszont a gyapottok bagolylepke repülése, bár a potenciális tojásrakó növények száma folyamatosan csökken. A megszáradt kukorica területek helyett a még zöld csemegekukorica a potenciális peterakó hely. A vetési bagolylepke tartósan magas rajzása a későbbiekben főként a kelő őszi káposztarepcére fog veszélyt jelenteni, ezért az elkövetkezendő időszakban ezeket a területeket kell fokozott figyelemmel kísérni.

Az esőzések előtt elvetett repce kelésének általában ideálisak körülmények, várhatóan gyors és kiegyenlített kelés várható, de ugyanez vonatkozik az elővetemény eddig elfekvő magvaira is. Ebből a szempontból fokozott jelentősége lesz a sikeres korai gyomírtásnak. Az időjárás az elmúlt napokban csökkentette, illetve megállította a földibolhák és a repcedarázs rajzását és kártételét, de ez csupán átmeneti állapot, az ismételt felmelegedés újra serkenteni fogja a kártevők aktivitását, bár a bolhafélék károsítása már kevésbé veszélyezteti a repcét. A vetési bagolylepke növekvő létszámának ideális peterakó helynek számít a repce. Érdemes feromon csapdákkal nyomon követni a kártevő rajzását, az esetleges kártétel megakadályozása érdekében.

Folytassuk a mezei pocok populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik. Most az őszi vetések területét és az évelő pillangósokat figyeljük, mert ezek a táblák vannak veszélyben. Enyhe, 4 db/100 m2 alatti fertőzés már most is bárhol előfordul.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

 

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek