Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Szeptember első dekádjában egy hidegfront hatására egycsapásra megszűnt az idei nyárra jellemző forróság. A lehűléssel együtt hosszú hetek után országos eső is jutott a földekre. A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán. A jelenlegi időjárásban a rovarkártevők csökkenő ütemű terjedése figyelhető meg, míg néhány kórokozó fertőzési lehetőségei javultak.

Az idei szezonban is igen aktív zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák aktivitása nem csökkent, minden növényfajon csoportosan szívogatnak. A kifejlődött imágók mellett nagyon sok a különböző fejlettségű lárva is, így még jó darabig számítani kell a károsításukra. Telelőre vonulásukra még egy ideig várni kell, mindenesetre az épületek nyílászáróit már most érdemes zárva tartani.

 

Birsen gyümölcsmonília fertőzés

Az alma és a körte fajták szürete mellett még most is tart a termés hullása. A gyümölcsök megfelelő színeződése a kapott csapadék, az éjszakai lehűlés hatására csak most fog elindulni, mert eddig hiányoztak hozzá a feltételek. A kevesebbet termő fajták gyümölcsein megjelentek a kalcium hiányra jellemző foltok, de a hiánypótlás már nem segít a probléma megoldásában. A korábbi években tapasztaltakhoz képest hetekkel korábban leállt az almamoly rajzása, így újabb károsításra már nem kell számítani. Az érett termést a fákon és a fák alatt még most is tömegesen károsítják a darazsak és a hangyák. A sérült gyümölcsökön napokon belül kialakul a gyümölcsfertőző monília koncentrikus penésztelepe, vagy  mumifikálódik a termés. A birs most még nem érett a szüretre, de ott szintén megfigyelhető ez a károsodás. A birs fő rovarkárosítója, a keleti gyümölcsmoly utolsó nemzedéke még rajzik ugyan, de a feromon csapdák már csak néhány egyedet fognak.

A szilvamoly ugyan rajzik még, de egyre kevesebb lepkét fognak a csapdák, a folyamatos betakarítás miatt kémiai beavatkozásra nemigen van lehetőség. A moníliás gyümölcsfertőzés a szilva esetében is gyakori jelenség, az összeérő gyümölcsök könnyedén átfertőzik egymást.

A selyemfényű puszpángmoly elhúzódó rajzása várhatóan a napokban fog tetőzni. A csapdázott lepkék száma országos szinten változatos képet mutat, de már kevés lepke is képes annyi petét lerakni, hogy az ősz folyamán látványosan károsítsák a puszpángot. Ezek a hernyók már az idén nem fognak bábozódni, hanem a hideg idő beálltáig rágják a növényeket, majd hernyó alakban fognak telelni.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek