Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt héten is folytatódott a szokásosnál jóval melegebb időjárás. Kiszámíthatatlan eloszlásban minden nap hullott csapadék, több helyen akár havi mennyiségben, de országosan továbbra is várat magára az eső. Éjszakára enyhül a meleg, de nappal rendre 30 C0 fölé emelkedik a hőmérséklet. A krónikus vízhiány miatt az öntözetlen területeken a növények száradása állandósult, a magas UV sugárzás miatt a napégés és terméshullás mindennapos jelenség.

Almásokban és körtésekben a megszokottnál kb.1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása. Mindemellett az almamoly továbbra is rajzik, de a lepkék repülése csökkenő tendenciájú, a heti fogás csapdánként 15-30 db. A lehullott és a fán maradt termésen a sebzések körül koncentrikus körökben a moniliás gyümölcsfertőzés napokon belül kialakítja penészpárnáját, de ugyanez vonatkozik más gyümölcsökre is, mert a kórokozó nem válogat a növényféleségekben. Ameddig marad ez a szélsőséges időjárás, addig a lisztharmat és varasodás fertőzés erősödése nem várható, de a tárolási betegségek elleni preventív védelmet a szüret kezdete előtti várakozási idő figyelembevételével meg kell kezdeni. Ugyancsak jót tesz a termés tárolhatóságának és a termésfoltosodás megelőzésének a kalcium pótlás. Amennyiben lehetséges, távolítsuk el a lehullott gyümölcsöket, vagy forgassuk le, így csökkenthető a fertőzési forrás mennyisége.

 

őszibarack monilia

Cseresznyésekben és meggyesekben folytatódik az élettani eredetű levélhullás, a stigminás-és blumeriellás fertőzés viszont alig változott, mert a kórokozók terjedésének továbbra sem kedveznek az időjárási körülmények. Csökkent a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása, ez utóbbi kártevő a gyümölcsök 2-3 %-át fertőzte meg, miközben a kifejlett lárvák folyamatosan hagyják el a termést.

A nyugati dióburok fúrólégy rajzása az utóbbi napokban radikálisan csökkent, de a fertőzött termés nagysága igy is magas. További permetezés a kártevő ellen már nem javasolt. A hulló termést célszerű eltávolítani a fák alól.

A szőlő szürete javában tart, miközben kissé erősödött a levelek lisztharmat fertőzöttsége, de a szaporító képletek (kazmotéciumok) alig képződnek az időjárási körülmények miatt. Megállt, illetve stagnál a többi kórokozó terjedése, a szürkerothadás tünetek beszáradtak a fürtökön. Erőteljesen csökkent az amerikai szőlőkabóca imágók száma, viszont sok a fitoplazmával fertőzött tőke, amit haladéktalanul el kell távolítani az ültetvényekből és gondoskodjunk a megsemmisítésről.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu intenetes oldalon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

 

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek