Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt évszázad legforróbb napjait éljük. A 40 C0-ot megközelítő, helyenként elérő hőmérséklet minden élőlényt próbára tesz. A magas hőmérséklet, az erős UV sugárzás, a légköri aszály már most is jelentős károkat okozott a szántóföldi és kertészeti kultúrákban. A károsítók okozta növényvédelmi problémák most háttérbe szorultak az élettani jellegűek mellett.

Általánosan, minden növényt érintő problémát okoz a napégés. Sajnos ez a kár szinte minden évben megismétlődik. Így van ez most az almások esetében is. A gyümölcshullás fő okozója a hőség és az azt kisérő napégés. Persze a lehullott termés mintegy 20-25 %-ában megtalálható az almamoly fejlett, többségében L5-ös fejlettségű hernyója. A lepke alacsony létszámban, de továbbra is rajzik, míg a levélaknázó-és sodrómolyok is röpülnek a feromon csapdákba, de mérsékelt ütemben. Ahol a korábbi időszakban vértetű fertőzés alakult ki, ott a további terjedés megállíthatatlan. Az újabb kolóniák megjelenése most a fák árnyasabb oldalára jellemző. Minimális a varasodás és a baktériumos tűzelhalás fertőzés terjedési veszélye, míg a lisztharmatnak kedvező lehetne a meleg, de az alacsony páratartalom miatt ez esetben sem következett be a lisztharmat fertőzés erősödése.

 

Paradicsomon napégés

Cseresznye és meggy ültetvényekben az extrém időjárási viszonyok következtében jelentős az elsárgult és lehullott levelek száma. A jelenség elsősorban élettani jellegű, de a levelek egy része -nem is kevés- blumeriellás levélfoltosság eredetű.

A dió ültetvényekben július közepére látványosan megerősödött a nyugati dióburok fúrólégy rajzása. A korábban észlelt néhány db-os csapdafogás hirtelen heti 20-30-ra szökött fel. Itt az ideje a védekezések megkezdésének. A dióburok fúrólégy mellett ebben az évben a szemölcsös gubacsatka látványos térnyerésének lehetünk szemtanúi. A házikerti fák szinte mindegyike erősen fertőzött a kártevővel, de ilyekor már semmi értelme a védekezésnek, halasszuk télire, illetve tavaszra.

A szabadföldi paradicsom és a burgonya idősebb, alsó levelein jelentkező alternáriás levélelhalás mellett igen nagymértékű a napégés okozta levélszáradás is. A két tünetet nehéz megkülönböztetni, de a következmény azonos, jelentős levélveszteség. Szabadföldi paprikán a termések napsütötte oldalán szintén a napégés okoz károkat.

A fogékony rózsa fajták egy részén megkezdődött a csillagrozsda miatti levélhullás, a teljes levélvesztés megelőzése érdekében permetezzünk réz tartalmú gombaölő készítményekkel.

A fügefák levelein levélkárosodást, hámozgatást okoz a füge levélmoly hernyója. Érik a füge, így most nem tudunk védekezni a kártevő ellen.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek