Növényvédelmi előrejelzés
Az elmúlt héten folytatódott az évszaknak megfelelő nyárias időjárás. Csapadék csak elszórtan hullott, inkább a nyugat dunántúli tájegységekben, kis mennyiségben. Éjszakánként a levegő hőmérséklete 12-14 C0 körüli szintre csökkent, nappal pedig időnként a 30 C0-ot is elérte. A relatív páratartalom a talaj intenzív párolgása miatt általában magas volt.
Az őszi kalászos gabonák közül az árpa aratása az Alföldön megkezdődött, de a korai búzafajták is beértek, a későiek pedig viaszérésben vannak. A levelek leszáradása miatt a kórokozók közül csupán a kalászfuzáriózis tünetei figyelhetők meg. Általában mérsékelt a fertőzés, de a viharok miatt megdőlt állományokban magasabb a megbetegedett kalászok, kalászrészek aránya. A megdőlt foltokon talajból történt fertőzés is gyakori, valamint az elhalt növényeken a korompenész telepek is ellepték a gabonát. Kártevőket a beérett állományokon nem találni.
Kukoricamoly hernyó kárkép
A kukorica fejlődésének kedvez a jobb vízellátottság és a meleg időjárás. A felső leveleken a kukoricamoly első nemzedékéből származó L1-L2-es fejlettségű hernyók hámozgatják a leveleket, illetve lyuggatják a „levélfurulyát”. A lepkerajzás gyenge-közepes mértékű, de folyamatos. A párás és meleg időjárás kedvezően hat a peterakásra és a hernyókelésre. Mint ahogy az várható volt, a jégveréses növényeken megjelentek a golyvásüszög kisebb-nagyobb tünetei. Ezek beérése nyomán újabb fertőzések is kialakulhatnak.
A napraforgó állományokban általános a „csillagbimbós” állapot. A fehérpenészes növényhervadás táblánként változó mértékben, de folyamatosan jelentkezik. Az alsó leveleken ugyancsak gyakori az alternáriás levélfoltosság, de a növények szárát még nem fertőzte meg. Más levél-és szárkárosító betegség (fóma, diaporte, makrofomina) tünetei még nem észlelhetők. A napraforgó peronoszpóra szisztemikus tünetei általánosak, de elsősorban az árvakelésű növényeket érintik. A levéltetű fertőzés minden állományt érint, de a védekezések hatására alacsony a károsítás. Ugyancsak általános a mezei-és lucernapoloska jelenlét, a szívogatás nyomán erősödő tendenciát mutat az epidermisz felrepedése a száron, levélnyélen.
A burgonyavész fertőzéséhez kedvezőek a feltételek, mert a zárt növényállományban állandóan magas a páratartalom. Ilyen körülmények között csupán néhány nap a kórokozó inkubációja, ezért folytatni kell az intenzív védekezést. A burgonyavész tünetei mellett az alsó, idősebb leveleken az alternáriás fertőzés is jelentkezik.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.