Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Június első napjait a nagyfokú időjárási bizonytalanság jellemezte. Az egymást követő nagy nedvességtartalmú nedves időjárási frontokból szélsőséges eloszlásban több-kevesebb csapadék esett., helyenként a havi átlagot meghaladó mennyiségben. Sokfelé jéggel érkezett az eső, jelentős károkat okozva. A jelenlegi időjárás rendkívüli módon kedvez a betegségek fellépésének és a járványszerű terjedésnek.

Az alma és körte ültetvények varasodás fertőzés terjedési veszélye az elmúlt napok esőzései miatt jelentősen megnőtt. Az újabb, immár konídiumos fertőzés a leveleket és a gyümölcsöket egyaránt veszélyezteti, mert megnőtt a tartós nedvességborítás ideje. A varasodás mellett emelkedett a baktériumos tűzelhalás újabb tüneteinek a mennyisége, ezért a kórokozó elleni mechanikai és réztartalmú szeres védekezéseket tovább kell folytatni. A magas relatív páratartalmú levegő továbbra is segíti az almafa lisztharmat fertőzést, ezért újabb leveleken jelennek meg a szürke színű tünetfoltok, valamint a levelek kanalasodása. A levéltetű és a vértetű fertőzés továbbra is erős, a dús lombozatú fákon nehéz a védekezés végrehajtása. Az almamoly rajzása folyamatos, de a fogott lepkék száma továbbra sem közelít a rajzáscsúcs felé. Birsen szaporodnak a moníliás fertőzéstünetek, melynek nyomán elhalnak a hajtáscsúcsok és lehullik a terméskezdemény. A moníliás fertőzés ellen alkalmazott készítmények ebben az esetben is hatásosak lehetnek.

 

dió szemölcsös gubacsatka

Az esőzések nyomán megkezdődött az érő cseresznye és a meggy gyümölcsök felrepedése. A sebeken keresztül fertőz a moníliás gyümölcsrothadás. A szüret meggyorsításával és rövid élelmezési várakozási idejű készítménnyel, mérsékelhetjük a károkat.

A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly jelenleg csupán mérsékelten rajzik, a szilvafák levéltetű fertőzöttsége viszont továbbra is erősnek mondható. A fertőzés elhárításával csökkenthető a közvetlen kár és a vírusos betegségek terjedésének az esélye.

A dió ültetvények baktériumos-és gnomóniás fertőzöttsége mind levélen, mind pedig a termésen az esők nyomán erősödött. Ugyanakkor a párás meleg kedvez a szemölcsös-és a nemezes gubacska fertőzés terjedésének. A tünetek gyakorisága alapján magasabb a szemölcsös gubacsatkával fertőzött levelek aránya.

A szőlő ültetvényekben egyaránt magas a különböző kórokozók fertőzési veszélye. A sok csapadék, a jégverés, dús lombozat fokozza a járványveszélyt. Egyidejűleg védekezni kell a lisztharmat, a szürkerothadás, a peronoszpóra és a feketerothadás ellen. Végezzük el minél gyorsabban a hajtásválogatást és a hosszúra nőtt hajtások visszavágását is. Az amerikai szőlőkabóca lárvák többsége L1-L2 fejlettségű, de már előfordulnak ennél fejlettebbek is, így a védekezések megkezdése javasolt.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek