Növényvédelmi előrejelzés
Május második dekádját a nagyfokú időjárási változékonyság jellemezte. A nappali maximum hőmérsékletek általában 20 C0 fölött alakultak, de éjszakánként gyakran süllyedt 10 C0 alá, ami erős hajnali harmatképződést eredményezett. Csapadék több hullámban érkezett fölénk, de kiadós esőt csak kevés helyen kaptunk, így az Alföld több tájegységében továbbra is a felszíni talajréteg kiszáradása a jellemző.
Kalászos gabonáink közül az őszi árpa „szőkülése” jelzi, hogy közeleg az érés időszaka, a búza pedig a tejesérés stádiumába lépett. A csapadékosabb körzetekben továbbra is a kalászfuzáriózis jelenti a legnagyobb veszélyt. Az általánosan jelentkező sárgarozsda járvány fokozatosan veszít jelentőségéből a hűmérséklet emelkedése miatt, helyette viszont jelentősen megnőtt a vörösrozsda megbetegedés veszélye. A kezdeti tünetek országszerte jelentkeznek, melyből erősebb fertőzés is kialakulhat. Emellett a gabonalisztharmat és a különböző levélfoltosságokat előidéző kórokozók általánosan elérték a 2.-3. levélemeletet és a zászlóslevelet. Ezek megvédése fontos a növény számára, mert a lombozat felszáradása miatt csak ezek tudják táplálni a kalászban fejlődő szemeket.
napraforgó levéltetű után kutató katica
Az őszi káposztarepce becőiben fokozatosan telítődnek a szemek. A korábbi évekhez képest emelkedett a becőszúnyog fertőzöttség, mely szoros összefüggésben van az eddig kialakult becőormányos fertőzöttséggel, ugyanis így nyílik lehetőség a szúnyogok számára a peterakásra. Az idei szezonban országos szinten is szokatlanul erős lisztharmat fertőzés alakult ki, mely a növények miden részét (levél, szár, becő) érinti. Az erős lisztharmat fertőzés korai növényszáradást, kényszerérést eredményezhet. Jelenleg még egyéb kórokozók (fóma, szklerotinia, szürkerothadás) fertőzés tünetei csupán a veszélyességi küszöbérték alatt jelentkeznek.
A napraforgó fejlettségétől függetlenül általánosan fertőz a napraforgó fekete levéltetve. A kolóniák kialakulása a hajtáscsúcsi leveleket érinti. A fertőzési helyeken szárnyas alakok és kis kolóniák egyaránt előfordulnak, tehát a további terjedés veszélye maximálisnak tekinthető. A fiatalkori kártevők (barkók, drótféreg) jelentkezése a fejlődésben lemaradt növényeket továbbra is érinti, tehát folyamatos ellenőrzést igényelnek ezek a területek.
A kukorica nehezen növi ki a korábban elszenvedett fagyos időszakot, gyakori az egyenetlen növekedés. Az erős gyomosodás miatt sürgető a területek állománygyomirtása. A fejletlen kukoricában továbbra is gondot okoznak a kukoricabarkók, ezért itt is fontos a folyamatos felügyelet a veszélyhelyzet (amíg nem nő ki a kukorica a barkó „foga” alól).
A fény-és feromoncsapdák fogása alapján sok felkiáltójeles bagolylepke rajzik, a vetési és a gamma mérsékelten illetve gyengén rajzik, míg a gyapottok bagolylepke repülése emelkedő tendenciájú.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.