Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Május első felében az időjárást túlnyomórészt a szárazság uralta. Csapadék csak szórványosan hullott, tovább növekedett az aszállyal sújtott terület. A tavaszias, mérsékelten meleg időben a szárazság nyomán az őszi árpa vetéseken a korai érés jelei mutatkoznak, míg a búza virágzása csupán most kezdődött.

A kalászos gabonák betegségei eltérően reagáltak az eddigi időjárási körülményekre. A legnagyobb gondot ezúttal is a sárgarozsda fertőzés okozza, mely a tartós szárazság ellenére szinte minden állományban jelen van. A rohamos terjedés nem jellemző, de a kezdeti inkubáció tüneteit általánosan látni lehet. A gabonalisztharmat és a levélfoltosságot előidéző kórokozók újabb megjelenése lelassult a jelenlegi száraz időben. A 20 C0 körüli mérsékelt meleg még nem kedvez a vörösrozsda megjelenésének. A virágzás és a virágzás utáni időszakban domináns kalászfuzáriózis terjedését, újabb tünetek megjelenését gátolja a jelenlegi időjárás. Kártevők közül továbbra is jellemzően a vetésfehérítő bogarak lárvái okozhatnak károkat. A létszám csak gócosan veszélyességi küszöbérték feletti, inkább a különböző fejlettségű lárvák miatti elhúzódó károsítás lehet problémás.

 

napraforgó levéltetű fertőzés

A napraforgó vetéseken már fejlettségtől függetlenül megjelentek a levéltetvek. A főként most még szárnyas alakok a 2-6 leveles növényeken megkezdték a lárva kolóniák kialakítását. Jelenleg a növények 5-10 %-a fertőzött levéltetűvel, de a károsítás rohamos erősödése várható már a közeli napokban. A megfigyelések szerint a napraforgó peronoszpóra még nem fertőz, viszont a gyomosodás néhány vetésen jelentős, ezért indokolt az állomány gyomirtások megkezdése. A gyomösszetételben már most is a parlagfű dominanciája a jellemző.

A kukorica fejlettsége még táblán belül is igen heterogén, de kezdi kinőni a korábbi lehűlés okozta depressziót. A vetéseken kárt okozó drótféreg fertőzés gócosan most is jelentkezik. A fény-és feromon csapdás megfigyelések kiemelik a vetési, a felkiáltójeles és a gamma bagolylepkék jelenlétét, ami feltételezi a közeljövőben a károsítás emelkedését.

Az őszi káposztarepce betegségei közül helyenként a lisztharmat okoz erős fertőzést, még olyan területeken is, ahol a regulátoros-fungicides állománykezelés megtörtént. A korai fertőzés a növények lombozatát, becőit egyaránt érinti, ezért indokolt lehet védekezni a kórokozó ellen. A becőszúnyog károsítás kissé emelkedő tendenciát mutat, erősödött a szívogatás okozta beteg termések aránya.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek