Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Május első dekádjában folytatódott az enyhe, tavaszias időjárás. Csapadék jobbára csak a Dunántúl déli és nyugati tájegységeiben hullott, más térségeket elkerültek az esőt hozó felhők. A nappali hőmérséklet 20 C0 körül alakult, éjszakánként pedig 10 fok fölötti értékeket lehet mérni. Nagyon sok a szeles nap, ami tovább szárítja a talajokat, de akadályozza a növényvédelmi munkálatokat is.

Almában és körtében a varasodás fertőzés veszélye csupán az esőt kapott térségekben emelkedett, másutt stagnál a fertőzés. Almásokban a tünetek elsősorban a leveleken figyelhető meg, körtésekben levélen és a kis gyümölcsökön egyaránt láthatók. Elhanyagolt almásokban a lisztharmatos hajtások aránya igen magas (30-40 %), de kezelt ültetvényekben is gyakori a friss fertőzés a visszatérő párás-meleg idő hatására. Az intenzíven növekedő hajtásokon emelkedik a zöld almafa levéltetű kolóniák száma, akárcsak a körtelevélbolha fertőzés. Ebben az esetben a levélbolha imágók ismételten erősödő tojásrakásba kezdtek, így emelkedő vegyes populációra kell számítani. Az almamoly rajzása mérsékelt, de folyamatos, a feromon csapdák heti fogása 8-10 db. Az almalevél aknázómoly jelenleg nem rajzik.

A jobbára száraz idő miatt a csonthéjas növények sztigminás fertőzöttsége csak mérsékelten emelkedik, de egyre inkább jellemző, hogy a kis gyümölcsökön is megjelennek a tünetek. A monilia fertőzés veszélye lecsökkent, újabb tünetek már csak elvétve észlelhetők. A korai cseresznye fajták érése megkezdődött, így a cseresznyelégy imágók is rajzanak. Aki még elmulasztotta a sárga ragacsos fogólapok kihelyezését, az tegye meg, mert napos időben egyre több cseresznyelégy röpköd a fák napos oldalán. A keleti gyümölcsmoly rajzása változatlanul intenzív (15-50 db/ hét), a szilvamolyé pedig erősödő (15-25db/hét). A kajszi levéltetű fertőzés szintén emelkedő tendenciát mutat, de várhatóan a szilva levéltetvek is hamarosan megjelennek a hajtásvégeken. Intenzíven hullik az őszibarack fákról a korábban tafrinával fertőződött fodros, elszáradó levél. A friss levelek növesztése sok energiát vesz el a fáktól, ezért gondoskodjunk a tápanyag pótlásról gyorsan ható levéltrágyákkal.

 

alma levéltető

A dió ültetvényekben erősödik a gnomóniás fertőzés a leveleken és a terméskezdeményeken egyaránt. A levelek főere mentén megjelentek a dió sárga levéltetű kolóniák, ezek gyakorisága emelkedő.

A szőlő intenzív növekedése, a fürtkezdemények megnyúlása mellett fokozottan érzékeny fenológiai fázisban van. Az időjárási körülmények egyaránt kedveznek a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a feketerothadás tünetek megjelenéséhez. Emellett a melegebb régiókban a napokban megkezdődik az amerikai szőlőkabóca lárvakelése is, tehát lehet készülni a kártevő elleni védekezésre.

Részletes növényvédelmi előrejelzés olvasható a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek