Növényvédelmi előrejelzés
Április utolsó napjaira visszatért a kellemesen meleg, napsütéses időjárás. Az ezt megelőző lehűlés meghozta a nagyon várt csapadékot, így enyhült a talajok vízhiánya, ezúttal a Dunától keletre eső tájegységekre is jutott eső. A növények fejlődése még most is előtte jár az ilyenkor megszokotthoz képest. A lehűlés okozta megtorpanás után intenzív védekezésre kényszerülnek ismét a kertészek.
Az almásokban a lisztharmat fertőzés további terjedése okozza a legnagyobb növényvédelmi gondot, főként az érzékeny fajták esetében. Elhanyagolt ültetvényekben a beteg hajtásvégek aránya időnként eléri a 40-45 %-ot, ebből 10 % kifejezetten erős fertőzöttség. A varasodás fertőzés a hideg okozta megtorpanás után ismét terjed a kis gyümölcsökön és a leveleken egyaránt. A zöld almafa levéltetű okozta hajtásfertőzés mértéke 10-15 %, de már a takácsatkák növekvő számára is fel kell készülni. A vértetű telepek terjedése is folyamatos a lombkoronában, így a védekezések tervezésében ezt is figyelembe kell venni. A virágzás elmúltával csökkent az erwiniás baktériumos tűzelhalás veszély, de továbbra is folyamatos figyelmet érdemel a kórokozó terjedése. Még nem erősödött meg az almamoly és az almalevél aknázómoly rajzása, de a csapdázást folyamatosan folytatni kell a hatékony védekezés érdekében.
őszibarack keleti gyümölcsmoly hajtáskárkép
Csonthéjas gyümölcsű növényeink esetében a sztigminás levéllikasztó betegség terjedése figyelhető meg, elsősorban kajszin és mandulán, de érdemes a meggy és cseresznye ültetvényeket valamint az őszibarackosok leveleit is megvizsgálni. Kajszi fákon az első tünetek a fiatal gyümölcsökön is megfigyelhetők, de a dísznövények közül az enyhe tél után a babérmeggy levelei is erősen fertőzöttek. Az őszibarack tafrinás levélfodrosodás fertőzés lecsengett, de egyes fogékony fajtákon a korábbi fertőzés miatt nem ritka az 50 % körüli fertőzés, a beteg levelek még a fán vannak, hamarosan kezdődik hullásuk. A zöld őszibarack levéltetű mintegy 15 %-os hajtásfertőzést okoz a fákon, míg a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly a hajtásvégek 10-12 %-án látható. Rajzásuk közül a az utóbbi jóval erősebb, és folyamatosan fogják a lepkéket a feromon csapdák. A szilvamoly első nemzedékének a rajzása kis megtorpanás után ismét emelkedő tendenciát mutat, és megjelent a kajszi levéltetű is a friss hajtásokon.
Erősödött a dió gnomóniás fertőzés az esők hatására, már nemcsak a leveleken, hanem a terméskezdeményeken is megfigyelhető a kezdeti foltszerű tünet.
A szőlő betegségek megjelenését eddig gátolta a hűvös idő, de a felmelegedés hatására fel kell készülni egyaránt a lisztharmat, a peronoszpóra, a feketerothadás és a szürkerothadás fertőzés elhárítására.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.