Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Április közepén egyik napról a másikra gyökerestől megváltozott az időjárás jellege. A hetek óta tartó koranyárias meleg és egyben az ország nagy részére jellemző száraz idő átváltott hűvösebbre. A nyugati-északi tájegységeket eső áztatta, de a középső és keleti területekre jóval kevesebb jutott, pedig az Alföldön és közép Magyarországon igen súlyos a vízhiány. A korábbi tartósan meleg időjárás főként a rovarkártevőknek kedvezett, így megélénkült rajzásuk.

Különösen figyelemre méltó a keleti gyümölcsmoly rajzása, a fogott lepkék száma messze meghaladja a barackmolyét. Emellett csonthéjasokban, különösen a kajszi ültetvényekben továbbra is fertőz a virág-és hajtásfertőző monília, de ezek a tünetek már nem friss keletűek. Az elszáradt vesszők és hajtások már a virágzás idején uralkodó csapadékosabb időben fertőződtek meg. Amennyiben súlyos a megbetegedés, csak alapos visszametszés, csonkolás segíthet a beteg fákon. Az új, egészséges korona kinevelése időt és energiát vesz el a fáktól. Nem fertőz már az őszibarack tafrinás levélfodrosodása, de még a fákat „díszíti” a korábbi fertőzéstől fodrosodott levelek tömege. A megbetegedés különösen az érzékeny fajtákat és típusokat érintette. Hamarosan elszáradnak a fodrosodott levelek, és lehullanak a fákról.

Almásainkban most mérsékeltebb a varasodás és az erwíniás tűzelhalás fertőzés veszélye, de látványosan előre tört a lisztharmat. A meleg idő hatására az érzékenyebb fajták hajtás végeinek akár 30-40 %-a is megbetegedett. A fertőzés nem kíméli a virág-és terméskezdeményeket sem. Megkezdődött az almamoly és a levélaknázó molyok (almalevél aknázómoly, almalevél sátorosmoly, lombosfa fehérmoly) rajzása, de a fogott egyedek száma még mérsékelt, ugyanakkor megkezdődött az almafa vértetű viaszos telepeinek a terjedése a lombkorona belsejébe. A birs virágzik, a fiatal lombozaton megjelentek a diplokarponos levélfoltosság első tünetei. A körtelevélbolha rajzása csökkenő tendenciát mutat, a lárvák arányában az L2-L3-as egyedek aránya 70 %-ot képvisel, de van még tojás állapotú kártevő is mintegy 10 %-ban.

A kötődő szilvát erőteljes rajzással veszélyezteti a szilvamoly első nemzedéke. A csapdázott lepkék száma eléri a heti 20-30 db-ot., ezért a védekezés megkezdése javasolt.

Szőlő ültetvényekben a tarka szőlőmoly első egyedei rajzanak, a csapdák jelenleg még kis létszámban fogják a lepkéket. Egyes fajtákon már megjelentek a fürtkezdemények, ezért fel kell készülni a korai lisztharmat és peronoszpóra elleni védekezésre.

Mérsékelten, de együttesen rajzik az áprilisi és a májusi cserebogár, de a kártevő egyedszáma még nem indokolja a védekezést.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek