Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Április első dekádjára továbbra is a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás a fő jellemző. A csapadékhelyzet már korántsem ilyen kedvező. A nyugat-délnyugati tájegységek kivételével a talajok felső rétege teljesen kiszáradt, ugyanis az év kezdete óta rendre kevesebb csapadék hullott a sokévi átlaghoz képest. Különösen aggasztó a helyzet az Alföld középső és keleti térségeiben, ahol a kukorica és a napraforgó vetése porszáraz talajba történik, ami bizonytalan és hiányos kelést eredményez. A jelenlegi időjárási helyzet a szárazságkedvelő károsítóknak kedvez.

A kalászos gabonák fejlődése mind az árpánál, mind pedig a búzánál a generativ szakaszba ért, az árpa „hasban”, a búza pedig a 2-3. noduszos állapotban van. A csapadékosabb körzetek kivételével nemcsak a növények, hanem a kórokozók számára sem optimális a környezet. A meleg miatt visszaszorulóban a sárgarozsda, de a nedvességkedvelő, levélfoltosságot előidéző kórokozók sem terjednek intenzíven, a fertőzés lelassult. A lisztharmat számára kedvező a párás meleg, de a terjedés üteme mérsékelt. Az alsó, idős levelekről és a szártőről megindult a kórokozó terjedése a felső levélemeletek irányába és a száron, de még lassú a terjeszkedés. A vetésfehérítő bogarak létszáma mind az árpában, mind pedig a búzában stabilan magas, de a búzában rendszeresen több a csapdázott bogarak létszáma és a lerakott tojások mennyisége. A déli tájegységekben már a múlt hónap végén megkezdődött az első lárvák kelése, mindez várhatóan másutt is bekövetkezik a közeli napokban., így indokolt a rendszeres és folyamatos növényvizsgálat. Akkor indokolt a védekezés elrendelése, ha 10 hálócsapásban legalább 8-10 bogarat találunk, vagy a levélkárosítás, hámozás mértéke meghaladja a levelek 20 %-át. Virágzó növények szomszédságában vagy virágzó gyomnövények jelenlétében csak méhkímélő növényvédelmi technológiával szabad dolgozni!

 

kukorica drótféreg okozta pusztulás kukorica

Az őszi káposztarepce országszerte virágzik. A repce szárormányos imágók létszáma lecsökkent, a fénybogaraké viszont igen magas. Ebben a fenológiai stádiumban a fénybogarak már kevésbé képesek kárt okozni a bimbók megrágásával, könnyedén hozzáférnek a táplálékot jelentő virágporhoz. Az első megkötött becőkre most a becőormányosok fokozódó jelenléte veszélyes. Létszámuk növekvő tendenciájú, így folyamatos ellenőrzést igénylő. Amennyiben a sárga csapdák naponta 15-20 vagy ennél több bogarat fognak, szükséges elvégezni a kártevő elleni védekezést.

A napraforgó és a kukorica vetésével párhuzamosan megkezdődött a talajlakó kártevők és a fiatal növényeket veszélyeztető barkófélék károsítása. A drótférgek, cserebogár pajorok már a csíranövényt veszélyeztetik, a vontatottan kelő növényekre pedig a barkófélék okozta levélveszteség jelent veszélyt. Jelen esetben is igen fontos az első kártételek felismerése, hogy időben tudjuk elhárítani a veszélyt.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek