Növényvédelmi előrejelzés
A minden hőmérsékleti rekordot megdöntő február után ugyan kissé csökken a nappali és éjszakai hőmérséklet, de továbbra is melegebb várható a március elején megszokottnál. Csapadék kevesebb esett az utóbbi hetekben, de ez még nem érezteti hatását a talajok nedvességellátottságában. Az utóbbi napokban minden gyümölcstermő növény kifakadt, a mandula és a kajszi kivirágzott, és az őszibarack egyes fajtái is a virágzás kezdetén áll. Sajnos néhány fokos éjszakai fagyot ígérnek a meteorológusok, remélhetőleg komolyabb fagykárok nélkül.
cseresznye csonthéjasok moniliája cseresznyén
A virágzó és zöldbimbóban levő csonthéjas gyümölcsű fáknak növényvédelmi szempontból most a virág- és hajtásfertőző moniliával kell megküzdeniük, de ez néhány toleráns fajta (Csengődi meggy) kivételével gombaölő szeres beavatkozás nélkül szinte reménytelen vállalkozás. A rózsaszín- illetve fehérbimbós fenológiai állapot előtti rezes permetezés jó alapot ad ugyan a sikerhez, de virágzás idején, csapadékhullástól függetlenül további kezelésre van szükség, amit sziromhulláskor és utána is meg kell ismételni. Ezekben az időpontokban, már kontakt és felszívódó készítményeket kell használni, hogy megelőzzük a kórokozó behatolását a fák hajtásaiba és vesszőibe. Az utóbbi években kialakult a kórokozó igen agresszív rassza, hogy időnként még a leghatásosabb gombaölő készítmények használata mellett is előfordul virág-és hajtáselhalás. A tünetek alapján sokan összetévesztik a betegséget az almástermésű fák baktériumos tűzelhalásával, de ez utóbbi kórokozó csak az almát, birset, körtét, néhány rokon dísznövényt támad meg, de csonthéjasokat sohasem. Az enyhe tél miatt ismét okozhat meglepetést a csonthéjasok sztigminás levéllikasztó betegsége, mely a 2022/2023-as tél után is igen korán megtámadta a növények lombozatát. Akkor és most is a babérmeggy örökzöld levelein telelt át és már kevéssel a virágzás után megfertőzte a fákat. Normál körülmények között szembetűnő fertőzés csak a cseresznye és a meggy szürete után fontos a lombvédelem, de idén is, a tavalyi szezonhoz már a gyümölcsnövekedés időszakában szükséges lehet a gombaölő szeres beavatkozás. Szerencsére a monília ellen bevált készítmények egyúttal a levéllikasztó betegség ellen is hatékonyak.
Továbbra is figyeljünk az őszibarack tafrinás levélfodrosodására, mert már a kisebb csapadék is aktivizálja a kórokozót, pláne, ha hűvösebb napok következnek. Virágzástól már csak kontakt és felszívódó szerek hatékonyak a dérgomba ellen.
Támadnak a házas és meztelen csigák! Kezdjük el a védekezést, mert több kedvenc növénye (saláta, zöldhagyma, szívvirág, harangvirág) már kibújt a talajból. Akár egyetlen éjszaka is jóvátehetetlen károkat okozhatnak védelem nélkül.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.