Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt hét az ország túlnyomó részén időjárási frontoktól mentes napokkal telt el. Kisebb csapadékzóna csak az északi határ mentén alakult ki, másutt folytatódott a szárazság. A nappali maximumok 25-30 C0 körül alakultak, míg éjszakánként 15 fokot mérhettünk. A talaj felszíne teljesen kiszáradt, így nagyon nehéz az őszi vetésű növények alá a talajelőkészítés, viszont kedvez a zavartalan aratásnak.

A legnagyobb problémát az őszi káposztarepce kelésének okozza az áztató eső elmaradása. A vetések túlnyomó többsége csapadékra vár, a kelés egyenetlen, a kikelt növények fejlődése stagnál. A repcével együtt kelnek az őszi T1-T2 csoportba tartozó gyomnövények, valamint a aratás során elszóródott árpa és búzaszemek, így várhatóan kétmenetes gyomirtásra lesz szükség. Kis mértékben csökkent a repcebolha károsítás veszélye, de a jelenlevő bolhaegyüttes még így is meghaladja a veszélyességi küszöbértéket. A kikelt növények számára most a repcedarázs betelepedése okozza a legnagyobb problémát, mely folyamatosan párosodik, rakja tojásait, illetve a fejlettebb növényeken a kikelt álhernyók károsítanak. A darazsak létszámából ítélve a meleg nyár és a sok árvakelés kiváló állapotot teremtett a kártevő felszaporodásának, így a veszélyhelyzet tartósnak ígérkezik. A bolha és a repcedarázs okozta kártételt fokozza a mezei pocok folyamatos szaporodása is, mely betelepedése megkezdődött a vetések szegélyeibe is. A helyenként most tapasztalt 4-7 db/100m2 egyedsűrűség további emelkedése várható a kedvező időjárási körülmények miatt. A kissé csapadékosabb nyugat-dunántúli tájegységek repce vetésein már enyhe peronoszpóra tünetek jelentek meg az alsó leveleken. Amennyiben csapadékosabbra fordul az időjárás, a fertőzés terjedésével és erősödésével kell számolni. A növények 40-70%-án megtelepedett a levéltetű szárnyas alakja, ezzel egyidőben pedig megkezdődött a kolóniák kialakulása is. A fertőzés további erősödése várható.


repcedarázs álhernyó (athalia rosae)

A napraforgó aratása gyakorlatilag befejeződött, az ütemes betakarítást segítette a jórészt száraz és meleg időjárás, a termés mennyiségét és minőségét alig befolyásolta a tányérok megbetegedése. A sülevényes talajokon a makrofominás szárfertőzés felszaporodását figyelhettük meg, a kórokozó terjedésének kimondottan kedvez a száraz-meleg időjárás. Sok a gazdanövénye, így a vetésváltás nem jelent megoldást a hathatós védekezésre a makrofomina ellen.

A takarmánykukorica érését, a nedvességtartalom csökkenését elősegíti az idei ősz. A betakarítás folyamatosan halad. Az idei kukoricamoly fertőzés a növények mintegy 20 %-át érintette, kissé alacsonyabb, mint az előző években. A gyapottok bagolylepke jelenleg már a csemegekukorica táblákon és a zöldségféle növényeken károsít. A fejlettebb lárvák mellett igen sok a fiatal hernyó is, így több növénykultúrában védekezni kell a kártevő ellen.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek