Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt héten jelentősen csökkent a csapadékhajlam, kisebb esők csupán a Nyugat-Dunántúli régióban voltak. A nappali hőmérséklet csak a hónap közepén érte el ismét a 30 C0-ot, éjszakánként viszont 15 fok körüli értékre csökkent a hőmérséklet. Hajnalra igen erős a harmatképződés.

A búza aratása gyakorlatilag befejeződött, kisebb aratni való a nyugati országrészben van a gyakori esőzés miatt. Itt már jelentős a kalászban levő magvak csírázása, illetve teljes mértékben korompenészes a lábon álló gabona, így értékesíthetősége igencsak kétséges a rossz minőség miatt. A tarlók ápolása, a tarlóhántás elmaradása általános jelenség, pedig erős az árvakelés és a gyomosodás a repce és gabona tarlókon egyaránt. Az árvakelésen megjelentek a gabona levélfoltosság betegségek, elsősorban a pirenofórás levélfoltosság. Repce árvakelésen gyülekeznek a földi-és repcebolhák, de a fertőzöttség most messze alatta van az előző évi hatalmas bolhatömegnek.

 

kukorica fuzáriumos csőpenész

A kukorica túljutott a tejesérés fázisán, a kukoricamoly második nemzedéke rajzik ugyan, de a heti néhány darabos csapdafogás alacsonyabb a korábbi évekhez képest. Az amerikai kukoricabogár rajzása és károsítása még tart, de csökkenőben a bibén rágó bogarak száma. Továbbra is kevés gyapottok bagolylepkét fognak a csapdák, de ennek ellenére a kukorica csővégeken megtalálhatóak a különböző fejlettségű hernyók. Ahogy viaszosodnak a szemek a csövön, úgy növekszik a kár, illetve megfigyelhetők a csőfuzáriózis kezdeti tünetei. Vadjárta és jégveréses kukoricásokban megjelent a sebfertőző golyvásüszög levélen, száron és csövön egyaránt.

A korábbi esőzések és a mérsékelt meleg miatt lelassult a napraforgó érése. Emiatt és a helyenkénti erős gyomosodás miatt nagy területen lesz szükség deszikkálásra, de pillanatnyilag csak a földi gépes kezelés lehetséges. Magasak a növények, sok a megdőlt állomány, ezért a légi kijuttatás engedélyezése megfontolandó. Nőtt az alternáriás, a diaportés és a szklerotíniás kórokozókkal fertőzött növények aránya, ebben a legveszélyesebb tányérrothadás mértéke is emelkedett. Kémiai védekezésre már nincs lehetőség, veszélyes mértékű fertőzés esetén célszerű inkább a deszikkálás időpontjának előrehozása.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek