Növényvédelmi előrejelzés
Augusztus első hete erősen változékony időjárás hatása alatt telt el. A kárpát medence térségét napi rendszerességgel érte el a Földközi tenger térségéből származó meleg, magas nedvességtartalmú időjárási front, mely országunkban heves zivatarokat okozott. A lehullott csapadék helyenként meghaladta a havi mennyiséget is, így kedvezően alakul a talajok vízkészlete. Az aratás túlnyomórészt lezajlott, folynak a talajápolási munkák, de így is igen gyomosak a repce és gabona tarlók, főként a parlagfű és a fenyércirok okozza a gyomosodást.
A kukorica állományokban a gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly fertőzöttségi adatok továbbra is ellentmondásosak. A feromon csapdák gyér fogásai ellenére helyenként közepes fertőzöttség alakult ki a csöveken, ahol akár a növények 20 %-án is megtalálhatók a hernyók a csővégeken. Az amerikai kukoricabogár továbbra is aktívan rágja a bibeszálakat, ami már most láthatóan termékenyülési problémát okoz. Az alsó leveleken fokozatosan emelkedik a takácsatka fertőzöttség, ami elsősorban a hibrid előállító területeken okozhat terméskiesést, ezért érdemes figyelemmel kísérni a fertőzési folyamat alakulását.
A napraforgó elvirágzott, jelenleg a citromérés állapotában fejlődnek a növények. A heves esőzések hatására fokozatosan emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma. A beteg növények zömén még a szártövet és a szárat érinti a fertőzés, de egyre gyakoribb a tányérfertőzés is. A többi betegség terjedése (rozsda, alternária, fóma, diaporte) fertőzés területenként változóan, de szintén emelkedő tendenciát mutat. A kedvező talajnedvességi viszonyok miatt jelenleg még elenyészőek a makrofominával fertőzött táblafoltok, azok is a sülevényes talajokat érintik. Szükséghelyzeti engedéllyel ebben az évben is lesz lehetőség a deszikkálásra, de jelen álláspont szerint csak földi gépes kijuttatással, melynek hatékonysága kétséges a napraforgó átlagosnál magasabb méretei miatt.
napraforgó fehérpenészes rothadás
A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség. A kártevő növekvő egyedsűrűségét jól mutatja a tarlókon vadászó gólyák, gémek, ragadozó madarak magas száma, de a madarak gyérítő tevékenysége várhatóan nem lesz elegendő a fertőzöttség veszélyességi küszöbérték alá csökkentéséhez. A megfelelő előkészületek megtételéhez már most érdemes tisztában lenni területünk fertőzöttségi viszonyaival, táblaszinten is.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.