Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Június első hetében száraz, nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás uralkodott. Eső csak néhány helyen hullott kisebb záporok, zivatarok formájában. A hőmérsékleti minimumok 12-15 C0, a maximumok pedig 22-27 C0 körül alakultak. Június 6-tól sorozatos mediterrán csapadékfrontok várhatók bőséges esővel, így a növények további fejlődéséhez biztosított a nedvesség, de egyúttal a károsítók fejlődése is zavartalanul folytatódik.

A kalászos gabonák rozsdahelyzetében megfigyelhető, hogy a felmelegedés miatt a sárgarozsda fertőzés terjedése lelassult, illetve megállt. Helyette fokozatosan erősödik a vörösrozsda fertőzés, elsősorban az őszi búza állományokban, ugyanis az árpa érése országszerte felgyorsult. A szemek elérték a kezdeti viaszérés állapotot, a lombozat leszáradása megkezdődött, egyrészt a korábbi levélfertőzések, másrészt pedig a biológiai érési folyamatok hatására. A vörösrozsda tünetei most még kezdetiek, de a jelenlegi „dunsztos” időjárás felgyorsíthatja a fertőzési folyamatot. A kórokozó a lisztharmattal együtt a felső levélemeleteket támadja, de ráadásként a kalászpelyvákon szeptóriás szemfoltokat is megfigyelhetünk. Kártevők közül a levéltetű fertőzés mérsékelten emelkedik a kalászok tájékán, a vetésfehérítő bogár L4-es fejlettségű lárvái fokozódó étvággyal hámozzák a zászlósleveleket. A gabonapoloska és a szipolykártétel jelenleg még nem jelentős a többi kártevő mellett.

A repcebecők kitelítődése az optimális viszonyok hatására kedvezően alakul. A becőormányos és becőszúnyog fertőzés veszélyességi küszöb alatti. A csapadék hatására a szártő, szár és levélbetegségek fokozatos terjedése figyelhető meg a becőkön, ezért kiemelten fontos a biztatóan alakuló termés preventív védelme.

 

búza vörösrozsda

A napraforgó zavartalan fejlődését most elsősorban a levéltetű fertőzés erősödése gátolja, a beteg tövek aránya 15-20 % körüli, mely a felső leveleket és a bimbótájékot érinti. Folyamatos a mezei-és lucernapoloskák betelepedése is, de most még nem éri el a veszélyes szintet. Az állandóan párás állomány kedvez a szklerotíniás tőfertőzés kialakulásának, valamint a diaportés levél-és szárfertőzés megjelenésének, de az alternáriás, a fómás megbetegedés veszélye is nagyfokú. Indokolt a preventív védekezés ezen kórokozók ellen is.

A kukoricamoly rajzása felgyorsult az utóbbi napokban, ezért érdemes a kezdeti levélkártételek megfigyelése. A nyugati tájegységekben muharbolha és fésűslábú viráglégy kártételt figyeltek meg a kelő kukoricában. Korábban ez utóbbi kártevő miatt szójatáblákat kellett újravetni, a nagyarányú tőpusztulás miatt.

Néhány, mezőgazdasági szempontból fontos bagolylepke faj rajzása folyamatos, de eddigi károsításról nincs információ.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek