Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás. Csapadék szinte mindenütt hullott, de jelentősebb mennyiséget inkább a Dunától nyugatra eső tájegységekben lehetett mérni. Párhuzamosan folyik a napraforgó és a kukorica vetése, a talajhőmérséklet és a nedvességtartalom optimális mindkét növény kelése számára. Az őszi kalászos gabonák fejlődése felgyorsult, az árpa túlnyomórészt hasban van, a főhajtáson már elkezdődött a kalászolás, míg a búza több nóduszos fejlettségű.

A változékony időjárás miatt alapvető változás nem állt be az árpa és a búza növényegészségügyi állapotában, de a melegedés hatása kissé már most is érezteti hatását. A búzán még most is a szeptóriás levélfoltosság a domináns kórokozó, de erősödőben van a sárgarozsda fertőzés, ugyanakkor a lisztharmat és a vörösrozsda még inkább az alsó leveleket betegítette meg. Az átlagos hőmérséklet emelkedése viszont a későbbiekben gátolhatja a sárgarozsda terjedését, de kedvezőbb viszonyokat teremt a vörösrozsdának és a gabonalisztharmatnak. Az árpán a pirenofórás és egyéb levélfoltosság tünetek fertőzési gyakorisága helyenként eléri a 20 %-os mértéket, gócszerűen ennél magasabb megbetegedés is előfordul. Rovarkártevők közül továbbra is a vetésfehérítő bogár az egyedüli faj, az imágók mellett most már az érett peték is előfordulnak, tehát hamarosan várható az első lárvák kelése. A létszámviszonyokra a szélsőséges fertőzés a jellemző, tág határok közötti fogás (40-330 db/10 hálócsapás) is előfordul. Az idei szezon érdekessége, hogy rendre magasabb az árpa vetések fertőzöttsége, mint a búzáé, pedig általában a fordítottja a megszokott.

A kalászos gabona vetésekben megkezdődött a napraforgó árvakelés növekedése, és a mezei acat is tőlevélrózsás fejlettségű, tehát optimális az időpont a gyomirtásra.

búza sárga rozsda

Az őszi káposztarepce teljes virágzásban van. A domináns repcefénybogár mellett még mindig előfordul néhány szárormányos, de növényvédelmi jelentősége csak a fénybogaraknak van, amennyiben még sok a bimbós állapotú virág. A repcebecő ormányos előfordulása még nem éri el a veszélyességi küszöbértéket.

A déli tájegységekben elvetett kukorica táblákon megjelentek a kukorica barkó imágók, a párosodás megkezdődött. Jelentősebb kártételre akkor számíthatunk, ha hűvös időben vontatottá válik a kukorica kelése.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.huhonlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek