Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az októberi hónap első kétharmadát eddig jobbára a csapadékmentesség és a kellemesen meleg időjárás jellemezte. A nappali maximum hőmérsékletek általában 20 C0 körül alakultak, éjszakánként viszont rendszeresen 10 C0 alá csökkent a hőmérséklet. Csapadék csak elszórtan hullott, ami kedvezett a szántóföldi és kertészeti munkálatoknak. A még lábon álló kukoricát nagy erőkkel aratják, valamint az őszi árpa vetése után a búza kerül a talajba. A vetőágy minősége jónak mondható, ezért a talajhőmérséklet függvényében viszonylag gyors kelés várható.

Az őszi káposztarepce állományok többsége elérte, illetve meghaladta a 6-8 leveles állapotot, így a további fejlődés visszaszorítása szükséges, regulátoros kezeléssel, ami elősegíti a gyökérnyaki rész és a gyökérzet erősödését, végeredményben pedig a télállóság javulását, egyúttal pedig csökkenti az őszi gombás növényfertőzés kialakulását. Ez utóbbi hatásra már most szükség van, mert a kellemes őszi időjárás miatt helyenként megfigyelhető a leveleken a fómás és peronoszpórás fertőzés tünete. Savanyú kémhatású talajokon már jelentkezik a káposzta gyökérgolyva tünete, egyrészt a lombozat antociános elszíneződésével, másrészt a gyökérzet golyvaszerű tüneteivel. Az ilyen növények télállósága lecsökken, másrészt jelentős terméscsökkenés várható. A korábbi védekezések hatására lecsökkent a rovarkártevő populáció, de ennek ellenére még néhány rovarfaj károsítása megfigyelhető. A káposztamoly hernyók és a gyapottok hernyók lombkárosítása rendszeresnek mondható, bár a jelenlegi nagy levéltömeghez viszonyítva nem képesek veszélyhelyzeti kártételt előidézni, rendszeres megfigyelésük azonban a tél tartós beállásáig indokolt. A mezei pocok fertőzés erősödése országszerte megfigyelhető. A lakott kolóniák jelenléte elsősorban az évelő pillangós táblák, gyepterületek, árokpartok szomszédságában a legnagyobb, de már a repce táblák szegélyében is rendszeresnek mondható. A jelenlegi pocokfertőzés 30-50 %-os gyakorisággal fordul elő, egyes tájegységekben viszont 100%-os fertőzöttség is előfordul. A jelenlegi és a várhatóan csapadékmentes időjárás kedvez a mezei pocok további szaporodásának, a fertőzés kiterjed az elvetett őszi kalászos területekre is, ezért a vetéseket és környezetüket rendszeresen ellenőrizni szükséges.

 

repce mezei pocok kolónia

A már kikelt őszi kalászosokon, elsősorban az árpán tovább erősödik a gabona levéltetvek és a kabócák előfordulása. Most még túlsúlyban vannak a szárnyas egyedek, de egyre gyakrabban megfigyelhetők  kis kolóniák. A gabonavírusok terjedésével mérhető nagyságú terméscsökkenés várható, ezért a kártevők elleni védekezést 10 %-os fertőzöttség elérésekor indokolt megkezdeni. A kártevők szignalizációját megbízhatóan elősegíti a sárga ragacsos fogólapok használata, valamint a sárgatálas megfigyelés. A gyepterületeken már gyakori a különböző rozsdagombák (sárga-,vörös-, törpe) és a gabonalisztharmat jelenléte, ami kedvező körülmények között felütheti fejét a kalászos gabonában is. Figyeljünk a terjedésre.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek