Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

A szeptemberi, igen csapadékos időszakot október elején szárazabb és melegebb időjárás váltotta fel. A talajok felső, 100 cm-es rétege kellőképpen feltöltődött nedvességgel, de az alsóbb talajréteg elszívó hatása még most is érvényesül. A növények most nem szenvednek vízhiányban, de a bőséges ellátás nem kedvező a betakarításra váró termés számára. Az érőfélben levő termés megszívta magát nedvességgel, ezért nagyon sok a felrepedt gyümölcs. A sérült gyümölcsök rothadása ilyen körülmények között nagyon gyorsan megkezdődik. A legnagyobb veszélyben most a szüretelésre váró szőlő, a késői érésű szilva, a téli alma és a birs van, de a gyökérzöldség féléknél is hasonló a helyzet. Az alma színeződése eddig váratott magára, most megvannak a kedvező feltételek hozzá.

A felrepedt vagy rovarok által megrágott gyümölcsök moníliás megbetegedése továbbra is nagy károkat okoz. A megfertőződött termés a fáról lepotyogva rothad el, vagy pedig az ágakra aszalódva múmiás gyümölcsként akár tavaszig a fán maradhat. Az almában, körtében és a birsben még fejlődik az almamoly és a keleti gyümölcsmoly hernyója, bár a téli nyugalmi állapotba való vonulás hamarosan befejeződik. Házikertekben ilyenkor érdemes a fák törzsére kihelyezni a hernyófogó öveket.

 

szilva monília

A gyapottok bagolylepke már hetek óta szintén nem rajzik, de a hernyói még most is károsítanak a zöldségfélék termésében, így a paprikában, paradicsomban, a másodvetésű babban, a csemegekukoricában. A hernyók változó fejlettségűek és sokféle színárnyalatúak, a károsított növény színéhez igazodva.

A folyamatosan érő dió termésében megtalálhatók ugyan a nyugati dióburokléggyel fertőzöttek, de az idei termést kevésbé károsították, mint a korábbi években. A beteg termést/burkot, amennyiben még nem távoztak belőle a lárvák, azonnal semmisítsük meg. A nyár végén figyelték meg, hogy a bábozódásra készülő lárvákat szorgalmasan pusztították a diófák alatt tartózkodó hangyák.


Keleti gyümölcsmoly kártétel birsen

Legjobban a csonthéjas termésű fákon látható a lombozat színeződése és a levelek hullása. A lombveszteség még nem érte el ugyan az 50 %-os mértéket, de már felkészülhetünk az őszi lemosó permetezésre. Megvizsgálva a leveleket gyakori a sztigminás, blumeriellás levélfoltosság kórokozójával fertőzött levél, de körtén megfigyelhető a körterozsda narancssárga szaporító képlete vagy pedig a szilva levelén a polisztigmás levélfoltosság. Ha nagy tömegben észlelünk ilyen tüneteket, a lombot gyűjtsük össze, és komposztáljuk. A gyors humifikálódást elősegíthetjük nitrogén műtrágya kiszórásával, mert az elősegíti a komposztálódást. A lehulló lomb rendszeres eltávolítása nagyon fontos a kerti pázsitról, különösen, ha vizes a lehullott levél és a gyep. Az így összegyűjtött levéltömeg kiválóan alkalmas mulcskészítésre vagy pedig komposztálásra, ideértve a diófák lombját is. Ha fűnyíróval felaprítjuk, felgyorsul a komposztálódás folyamata.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek