Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az augusztus második dekádjában kezdődött csapadékosabb és átlagosnak tekinthetően meleg időjárás némileg stabilizálta a még lábon álló növények állapotát. Csapadékból szinte mindenütt hullott, így az aratás óta elfekvő repce és kalászos gabona magvak, a gyomnövényekkel együtt folyamatosan kelnek, ezért a javuló talajállapot mellett megfelelő talajállapotú tarlóápolást, talajlazítózást és vetőágyelőkészítést lehet végezni. A menthetetlenül megsült kukorica és napraforgó aratása az ország kiterjedt területein folyamatosan zajlik. A kikelt árpa és búza növényeken máris megjelentek a gabonaféléken szívogató levéltetvek, a nyugati tájegységekben az 1-3 leveles növények 40 %-án legalább 1 levéltetűt lehet találni, de hamarosan várható a kisebb kolóniák megjelenése is.

Intenzíven végzik az őszi káposztarepce vetőágy előkészítését, valamint a vetés is folyamatosan zajlik. A repce fiatalkori kártevői egyelőre még az árvakelésű repcén tanyáznak. Elsősorban a keresztesvirágúak-és a földibolhák jelenléte a meghatározó, de a bagolylepkék hernyói is jelen vannak a 2-4 leveles növénykéken. Hamarosan várható a repcedarazsak és káposztalegyek repülése, amit legjobban az alkonyati órákban lehet megfigyelni. Itt az ideje a kelő vetések táblaszegélyein a szignalizációs eszközök (sárgatál, ragacsos fogólap) kihelyezésére, hogy minél korábban reagálni lehessen a kártevők megjelenésére.

 

árpán levéltetű

A kukorica silózása és kényszerű aratása folyamatosan zajlik. Mindeközben ismét emelkedően rajzik a kukoricamoly 2. nemzedéke, a heti csapdafogás 12-20 db/csapda. A gyapottok bagolylepkék változatlanul intenzíven repülnek, a károsított növények köre igen széles, a kukorica és a repce árvakelés mellett a szabadföldi zöldségféléken át a dísznövények (muskátli, hibiszkusz) is veszélyben vannak. A kártevő a termőrészeket károsítja elsősorban, de ennek híján a lombozattal is beéri. Az amerikai kukoricabogarak már a leghűvösebb tájegységekben is nyugalomba (diapauza) vonultak, így már nem kell figyelni kártételükre. A megrágott és penészedésnek indult csövek aránya 1-5 % körüli, a növekedés lehetősége a további károsítástól és az időjárás alakulásától függ.

A napraforgó betakarítása országszerte zajlik, a termés nagysága a korábbi aszálytól függően igen széles határok között mozog. A betegségek okozta termésveszteség elenyésző, viszont az érés előrehaladtával az okozott madárkár (seregély, parlagi galamb) igen tekintélyes.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek