Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt időszak változékonyabb időjárása kissé emelte a talajok nedvességtartalmát, valamint a levegő relatív páratartalmát. Mindez a kártevők és betegségek támadásának az erősödését is elősegítette. Mind több gyümölcsféle és a szőlő érése is felgyorsult, így már csak későn érő fajták esetében van hatékony védekezési lehetőség, másutt csak néhány napos élelmezés egészségügyi várakozási idejű készítmények használatára van lehetőség.

Néhány őszi érésű alma és körte betakarítása megkezdődött. Ezeknél a fajtáknál, de a későiekben is erősödött a moníliás gyümölcsfertőzés, elsősorban a molykártevők intenzív károsítása miatt, valamint a nagy tömegben támadó darazsak és hangyák okozta sebek miatt. A megtámadott gyümölcsök lehullanak vagy már a fán megfertőzi a gyümölcsmonília. A jelenlegi magasabb relatív páratartalom mellett rövid időn belül kialakulnak a kórokozóra jellemző penészpárnák a termés felületén. Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly kis megtorpanás után ismét intenzíven rajzik. Az alma mellett az utóbbi kártevő ugyanilyen mértékben fertőzi az őszibarackot, valamint a birset is, az almamoly pedig a dió termését.

 

őszibarack barackmoly hajtáskárosodás

Erős a szilva gyümölcshullása, a z érőfélben levő gyümölcs az esőktől felrepedt, a monília erősen fertőzi, a sebzett gyümölcs a fán vagy alatta erjedésnek indult. Az erjedt gyümölcsön nagy tömegben repked a muslica. A szilván és a többi csonthéjason erősödik a sztigminás-és blumeriellás levélbetegség, de a kevésbé kezelt fákon megfigyelhető a szilvalevelek vörösfoltossága is. Ismét rajzik a barackmoly, mely az őszibarack termését és a hajtásvégeket egyaránt károsítja.

A csapadék hatására ismét erősödött a nyugati dióburok fúrólégy rajzás, a korábban fertőződött termésen már látszódik a kártevő okozta burokfeketedés, de egyértelműen csak a burok megbontásával győződhetünk meg a fertőzésről. A késői fajták esetében még van lehetőség a védekezésre, mert a korábbi évek tapasztalatai alapján a légyrajzás október elejéig is eltart.

 

szőlő szürkerothadás korai tünet

A korai szőlőfajták szürete mellett a hónaljhajtásokon egyre több a peronoszpóra jelenlétére utaló olajfolt, míg az idősebb leveleken mozaikos fertőzés alakult ki. A vékony bogyóhéjú fajták fürtjein veszélyeztet a szürkerothadás, különösen a nagymérvű darázskártétel miatt. Védekezni már csak a késői érésű ültetvényekben van lehetőség. A lisztharmat az érzékeny fajtákban főként a lombon terjed, itt az áttelelő szaporítóképletek lassú felszaporodása figyelhető meg. Ennek a folyatnak kedvez a párásabb mikroklíma, míg a csapadék kevésbé. Érzékeny Néró fajtán erősödött a foltosszárnyú muslica direkt kártétele

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek