Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Július végéig tovább folytatódott a hőségrekordokkal tarkított aszályos időjárás. A leginkább sújtott térségekben (Alföld középső, déli-és keleti tájegységei, valamint a Mezőföld) a vízhiány katasztrofális következményekkel jár, a kalászos gabonák és a repce után a kapás növények mennek tönkre. A hőségben felgyorsult a gyümölcsfélék érése, ugyanakkor a gyümölcshullás és a napégés is mindennapos jelenség. Ilyen körülmények között a betegségek terjedési esélye a minimálisra csökkent, a rovarkártevők egy részének viszont ideálisnak tűnik a hőség és a szárazság.

Az almástermésű növényeknél folyamatosan, emelkedő létszámmal rajzik az almamoly. Nem lehet tudni, hogy ez már az első, vagy pedig a második nemzedék, mert a tavaszi -kissé megkésett rajzáskezdet- óta egyfolytában fogják a lepkéket a feromon csapdák. Az almamoly mellett a betegségek közül csupán a lisztharmat fertőzést lehet megemlíteni, általában 20 % körüli a fertőzött hajtások aránya. Sok a napégett gyümölcs, valamint általános jellemző a levelek kanalasodása a hőség és a légköri aszály miatt.

 

amerikai lepkekabóca

A csonthéjas termésű fákon felerősödött a levélhullás, de nem a kórokozók, hanem a vízhiány miatt. Ezzel együtt a legnagyobb terméshullást a szilvafák esetében láthatjuk, de a termésveszteségnek csak kisebb hányada írható a szilvamoly rovására, mely kis szünet után ismét rajzik.

A keleti gyümölcsmoly rajzásában is emelkedés tapasztalható, a kártevő sok gyümölcsfélét veszélyeztet, külön kell kiemelni a birset, melyet legtovább képes károsítani.

A nyugati dióburoklégy rajzása folyamatos, de a csapdázott legyek száma nem túl kiemelkedő. A légy mellett emelkedett a gnomóniás gyümölcs-és levélfertőzöttség, valamint sok a nemezes-és szemölcsös gubacsatkától megbetegedett levél a diófákon.

A szüretelésre váró szeder ültetvényekben tömegesen fogják a csapdák a foltosszárnyú muslicákat. A védekezés gyakorlatilag lehetetlen a folyamatos betakarítás miatt, legfeljebb a csapdázás lehet a megoldás.

 

zöld vándorpoloskák

A földibolhák inváziója még most is tart, elsősorban a keresztesvirágú zöldségféléket veszélyezteti. A tömeges kártétel miatt órák alatt hatalmas pusztítást képesek okozni a tormán, retken, a káposztaféléken.

Egyre több növénykultúrát érint az amerikai lepkekabóca és a zöld vándorpoloska szívogatása. Mindkét kártevő szaporodása erősödik, ezért, ahol lehetséges védekezzenek a kártevők ellen.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu internetes oldalon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek