Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Hazánk időjárását továbbra is a száraz és meleg időjárás határozza meg. Ez alól csak a nyugat dunántúli területek kivételek, ahol időnként hullik némi frissítő csapadék. Már az őszi búza és a repce betakarítása is a végéhez közeleg, most a szalma behordása és a tarlók hántása folyik. A talajok csontszárazra száradása ellenére a tarlókon kelnek a gyomnövények, ezért fontos teendő a tarlóápolás is. A gyomosodást főként a T4-es életformába tartozó növények okozzák, közülük is kiemelendő a virágzó parlagfű, valamint az évelőek (fenyércirok, mezei acat, hamvas szeder, aprószulák, selyemkóró). Az aggasztó hőség és szárazság miatt a gyomok vastag kutikula réteget fejlesztettek, minimális az asszimilációjuk, így most kérdéses a tarlógyomirtás hatékonysága. Érdemes várni egy csapadékosabb periódusra.

A kukorica szó szerint az életéért küzd. Most szünetel a kukoricamoly rajzása, viszont az amerikai kukoricabogár továbbra is tömegesen rajzik, a heti fogás még most is 100 db/csapda körül mozog. Az okozott biberágás helyenként a monokultúrás táblákban már most is jelentős, az ilyen kukorica csövekben hiányos a megtermékenyülés. Virágpor és némi nedvesség reményében a címereken gyakori vendégek a megporzó rovarok, így nagy körültekintéssel végezhető el a kukoricabogarak elleni növényvédelmi kezelés. A vetésfehérítő bogarak már jórészt elvonultak, nyugalmi állapotukat töltik.

kukorica csalamon csapda

Nem sokkal kedvezőbb a napraforgó állapota sem, a vetés idejétől függően vannak táblák, ahol már elvirágzott a növény, másutt pedig még javában virágzik. Az alapvetően kedvező növényvédelmi állapot elsősorban az aszálynak köszönhető, néhány százalék alternáriás levélfoltosságon túlmenően más növénykórtani tünetet alig találni a növényeken. Kissé csökkent a poloska fertőzés nagysága is, kevés egyed látható a napraforgón. Az alsó levelek leszáradása folyamatosan tart, a felső levelek pedig még éjszakánként is lankadt állapotban vannak az igen alacsony páratartalom miatt.

Csak az öntözött burgonya ültetvények állapota kedvező, másutt a lombozat folyamatos leszáradását tapasztalhatjuk. A burgonyabogarak egyedszáma jelenleg a minimálisra csökkent. Kórtani tünetek a növényeken változatlanul mérsékelt nagyságban láthatunk, elsősorban alternáriát és burgonyavészt a lombozaton, de terjedésüket a rendkívül alacsony relatív páratartalom és a nappali 30 C0 feletti hőmérséklet egyaránt gátolja. Változás elsősorban csapadékhullása és a hőmérséklet csökkenése esetén várható, akkor viszont szükséges lesz a növényvédelmi beavatkozás.

A közlekedési utak mentén látható, hogy az élősködő aranka nem szenved az aszálytól, és akadálytalanul terjed a kaszálások után. Irtása kötelező lenne, de az útkezelők nem fordítanak kellő figyelmet az állapot javítására.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek