Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

Lehetséges, hogy az év legforróbb napjait éljük, de ez a forróság és szárazság alaposan megvisel növényt, állatot és embert egyaránt. A nappali 32-34 C0 után éjszakára sem csökken a hőmérséklet 20 fok alá. A hónapok óta tartó vízhiány legjobban az Alföldet sújtja, a Dunántúl térségében azért időnként hullik némi eső. A hőség és a szárazság miatt a betegségek szaporodása és terjedése minimális, a rovarkártevőknek azonban kedvez ez az időjárás, egyedül az általános levéltetű fertőzöttség csökkent minimálisra.

Almásokban a dunántúli térségben a varasodással fertőzött gyümölcsök aránya most 15 % körüli, viszont a lisztharmat a hajtásvégek 20 %-án jelentkezik. A korábban erősen terjedő vértetű fertőzés üteme kissé lecsökkent, viszont az almamoly hernyóbefurakodás helyenként meghaladja a 20 %-ot is. Az alma mellett a dió termésén is károsít az almamoly, így itt is indokolt a védekezés a kártevő ellen. Az almamoly rajzása folyamatos, időnként az időjárás függvényében ingadozó, ezért rendszeresen kezelni kell a fákat a kártevő ellen. Emelkedő tendenciát mutat az almalevél aknázómoly rajzás, akárcsak a takácsatkák felszaporodása, egyes ültetvényekben a levelek 30 %-a fertőzött, és további erősödés várható.

cseresznye blumeriellás levélfoltosság

A cseresznyelégy rajzása már alig érzékelhető, akárcsak a szilvamoly repülése, de ez csak a második nemzedékre vonatkoztatható, mert a harmadik nemzedék csak később fog megjelenni, ezért frissítsék fel a feromon csapdákat, akárcsak a keleti gyümölcsmoly esetében, annál is inkább mert ennek a kártevőnek négy nemzedéke károsítja a gyümölcsféléket. A cseresznye és meggyfák alatt sok a rothadó, moníliás gyümölcs, a leveleken pedig egyre több helyen jelentkezik a szigminás-és blumeriellás levélfoltosság, de az előbbi kórokozó megjelenhet a termés felületén is. Csapadékos időben várhatóan erősödni fog a megbetegedés.

Szőlő ültetvényekben megkezdődött a fürtök lehajlása, a bogyók borsó nagyságúak. A növények növekedési ütemét még nem befolyásolja a szárazság, viszont az amerikai szőlőkabóca lárvák zöme L2-L3 fejlettségű, kisebb arányban pedig L4 állapotú, tehát sürgető a kártevő elleni védekezés. A korábban jelentkező peronoszpóra és lisztharmat tüneteket blokkolta az extrém meleg, de csapadék esetén újabb fertőzési hullám indulhat el. Szürkepenészes-és feketerothadás fertőzést jelenleg nem találni a szőlőn. A zöldválogatás és a növények csonkázása kedvező hatással van a lombozat átszellőzésére, valamint a permetlé lombozatba juttatására.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek