Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az előző hét folyamán időjárási szempontból két részre szakadt az ország. Míg a Dunántúlon heves zivatarláncok alakultak ki, melyből bőséges csapadék hullott, addig az Alföld nagy részén maradt az aszály, mely legnagyobb mértékben a keleti és középső részt sújtja. A meleg idő továbbra is maradt, bár kissé mérséklődött, mind a nappali, mind pedig az éjszakai hőmérséklet. A csapadékot kapott tájegységekben megnőt a nedvességet kedvelő kórokozók fertőzési veszélye.

Almásokban tovább erősödött az almafalisztharmattal fertőzött hajtásvég, hűvösebb tájakon 8-12 %, másutt ennél jóval gyakoribb a beteg hajtás. A varasodással fertőzött hajtások aránya megnőtt levélen és termésen egyaránt. A levéltetű fertőzés általános, mértéke mindenütt igen gyakori. Tovább terjed az almafa vértetű a lombkoronán belül, valamint rajzik a kaliforniai pajzstetű is, a szétrajzó lárvák már a gyümölcsöket is fertőzik, azokon megjelentek az első „lázfoltok”. Az almamoly rajzása folyamatos, ültetvényenként változó nagyságú a csapdákba repülő lepkék száma (10-50 db/hét/csapda). A gyümölcsökön jól kivehető a hernyók berágási pontja, a károsítás már a dió termését is érinti.

A körtésekben emelkedett a varas levelek és a gyümölcsök száma, házikertekben kis mértékben, de jelen van a körterozsda is.

 

alma kaliforniai pajzstetű

A levéltetű fertőzés érinti a csonthéjas gyümölcsű növényeket is, legerősebb a fertőzés a cseresznye, a meggy és a szilva ültetvényekben, de nem ritka a kajszin és az őszibarackon sem. A kaliforniai pajzstetű lárvarajzása szintén érinti ezen fafajokat is. A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly folyamatosan rajzik, bár üteme kissé mérséklődött. A cseresznyeléggyel fertőzött gyümölcsök aránya jelenleg 5 % körüli, de a nyüves gyümölcsök száma egyre emelkedik. Ezzel együtt tovább emelkedett a moníliától megbetegedett gyümölcsök aránya, amit erősített a lehulló csapadék, mert megnőtt a felrepedt héjú termések száma. Ahol a gyümölcsök érintkeznek egymással, ott elkerülhetetlen a fertőzés.

A diófák levelein a gnomóniás-és baktériumos fertőzés mellett egyre több az atkás fertőzés, azonos arányban fertőz a nemezes-és a szemölcsös gubacsatka, a beteg levelek aránya 5 % körüli.

A szőlő ültetvényekben az amerikai szőlőkabóca lárvák fejlettsége most L1-L3 között van, arányuk nagyjából azonos mértékű, így fel kell készülni az ellenük való védekezésre. A betegségek elleni megelőző védekezés mindenütt ajánlott, különösen a csapadékot kapott területeken nőtt meg a fertőzés veszélye.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek