Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Június első hetében folytatódott a meleg, kissé csapadékos, változékony nyári időjárás. Az országon több hullámban áthaladó csapadékfrontok szeszélyes eloszlásban öntözték a földeket. A lehullott eső néhány milliméter és felhőszakadás között ingadozott, esetenként jéggel jött a csapadék. A nappali hőmérséklet 20-30 C0 között ingadozott, éjjel pedig 15-20 fokot lehetett mérni. Az esők hatására időnként 6-10 óra levélnedvesség borítás alakult ki, és általában magas, 75 % feletti páratartalmat lehetett mérni, ami kedvezett a kórokozók fertőzésének.

Kalászos gabonák közül az őszi árpánál elkezdődött a viaszérés, a levelek gyakorlatilag elszáradtak. Az utóbbi napok zivataros esőzései több táblán megdöntötték, lefektették a növényeket. A gyakran 50-70 %-os megdőlés különösen kedvez a kalászfuzáriózis fertőzés kialakulásának és terjedésének. A megdőlt növényállomány már nem képes újra felállni, ezért a folyamatosan „dunsztos” klímában magas fertőzöttségi értékekkel kell számolni az aratás kezdetéig. A kalászfuzáriózis fertőzés mellett már a korompenész betegíti a leveleket, a kalászt, ami minőségi problémákat fog okozni. Őszi búzában a virágzás végi állapot szerint már csak a zászlóslevél, valamint a legfelső két levélemelet asszimilációs tevékenysége táplálja a kalászt, a többi levél elszáradásáért kisebb mértékben a levélbetegségek, nagyobb mértékben pedig a tartós aszály a felelős. A kalászfuzáriózis fertőzés veszélye a búzára is vonatkozik, mely egészen a viaszérés végéig fennáll.

Az őszi káposztarepce zavartalan fejlődését már csak a repcebecő szúnyogok tevékenysége hátráltatja. Rajzásuk most is folyamatos, és a korábban kialakult becőormányos fertőzés arányában károsodnak a becők. Ahol magas a becőormányosok által károsodott termés, ott erősebb szúnyogkárral kell számolni. A szár-és becő betegségek jelenleg még nem okoznak gazdasági mértékű károkat.

Az utóbbi napok esőzései hatására sokat fejlődtek a kukoricák. Az erős gyomosodás mellett a nyugati tájegységek kivételével intenzíven rajzik a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke, valamint országosan magas a levéltetű fertőzöttség.

Napraforgó állományok esetében általános a levéltetű fertőzöttség, a jelenlegi párás időjárás kedvezően hat a szaporodásra.

A burgonyabogár lárvák károsítása meghatározó a burgonya táblákon, bogár már kevés van, de a lárvák jelenléte indokolja a védekezést, akárcsak a levéltetveké. A kialakult klíma kedvez a burgonyavész fertőzés első tüneteinek a megjelenéséhez, ezért indokolt a preventív védekezés megkezdése.

Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek