Növényvédelmi előrejelzés
Az elmúlt napokban kissé csökkent a korábban tapasztalt nyárias időjárás. A hőmérséklet csökkenésével párhuzamosan egyenlőtlen eloszlásban sokfelé hullott eső, helyenként jég is okozott károkat a termésben. A nappali maximum hőmérséklet nem érte el a 30 C0-ot, éjszakánként pedig 10-15 fokot mértek a hőmérők. Az esők utáni nedvességborítás és az erős párásodás több betegség terjedésének kedvezett, a kártevők közül is néhány most kezdte meg rajzását, és a levéltetű invázió tovább tart.
Az őszi kalászos gabonák közül a árpa erőteljes érésnek indult, mindenütt elkezdődött a tejesérés, az aszályos körzetekben már száradásnak indultak az alsó levelek. A búza virágzik, a kalászfuzáriózis terjedésének kedvez a változékony, csapadékos idő, még akkor is, ha csak néhány mm eső hull. A kalászfuzáriózis még az érésben előbbre járó árpán is okozhat megbetegedést, a búza pedig még érzékenyebben reagálhat a kórokozó támadására, a fertőzés esélye akár a viaszérésig eltarthat. Több termelő tapasztalja, hogy teljes kalászok fehérednek el, de ez inkább élettani jellegű lehet, a szárazság miatt a növény nem tudja kinevelni a sarjhajtásokon keletkezett kalászokat, de előfordulhat szalmadarázs, poloskaszúrás vagy torsgomba fertőzés miatt is. A többi kártevő vagy betegség terjedése inkább stagnáló vagy gyengén emelkedő tendenciát mutat, mint például árpán a pirenofórás levélfoltosság, mely elérte a zászlóslevelek szintjét, így közvetlenül veszélyezteti a szemkitelítődést.
búza fuzáriumos kalász
Az őszi káposztarepcét károsító rovarok közül már a becőormányosok létszáma is lecsökkent, nedvesebb tájegységekben viszont a becőszúnyogok egyedsűrűsége emelkedett meg. A becőormányosok által okozott kár a becők jelentős arányát (10-35 %) érinti, a szúnyogok okozta fertőzés pedig 1-10 % között mozog. A betegségek okozta kár jelenleg nem számottevő. Késői oldalhajtásokon repcében is megjelentek a levéltetvek, de létszámuk nem indokolja a külön védekezést.
Kapás növénykultúrák közül a kukoricát érinti, hogy a hónap 2. dekádjában megkezdődött a kukoricamoly első nemzedékének a rajzása, napraforgóban pedig tovább folytatódik a levéltetvek erőteljes támadása, ami a növények 30-40 %-át érinti, így a kártevő elleni védekezés az előírások messzemenő betartása mellett indokolt lehet.
Több mezőgazdasági szempontból is fontos bagolylepke faj rajzása erőteljes, így sokat fognak a csapdák a C-betűs-, a gyapotok-, a vetési- és a felkiáltójeles bagolylepkékből, tehát rendszeresen figyelni kell az érintett szántóföldi és kertészeti növénykultúrákat.
Részletes növényvédelmi előrejelzést olvashatnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara
.