Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, az átlagosnál kissé hűvösebb időjárás. Csapadék hullott ugyan, de tájegységenként igen szeszélyes eloszlásban, néhány millimétertől a kiadós mennyiségig. A nappali maximum hőmérséklet 20 C0körül alakult, éjszakánként pedig 5-10 fokot mutatott a hőmérő. A nagy különbségek miatt erős harmatképződést láthattunk reggelente. A talajok vízkapacitása általában 50 % alatt van, így kevés a tartalék a növények számára. Szántóföldön és kertészeti kultúrákban intenzív növényvédelmi beavatkozásokra kell felkészülni.

Az őszi kalászos gabonák közül az őszi árpa kalásza hasban van, a toklászok megjelentek, míg az őszi búza 2-4 nóduszos állapotú, a zászlós levél megjelent a növényeken. A kisebb-nagyobb esők sokat lendítettek a növények fejlődésén, most kevesebb tápanyaghiányos foltot látni a táblákon. A kissé nedvesebb időjárás és a melegebb napok hatására a gombabetegségek közül a gabonalisztharmat terjedése táblán belül és a növényeken is felgyorsult. Az eddigi stagnáló fertőzés megindult a száron felfelé, néhány körzetben az alsó 2 nóduszon már friss telepeket lehet látni. Különösen jellemző ez a sűrűbb-bujább növényállományokra. Már április utolsó napjaiban megjelentek a gabonalevéltetű első egyedei, mára már kis kolóniák is kialakultak. Észlelési szinten megjelentek a gabonapoloskák eddig telelő egyedei. Énnél jóval erősebb a vetésfehérítő bogarak jelenléte, néhány táblán már védekezni kellett. Intenzív a tojásrakás, a táblaszegélyekben 10 hálócsapással akár 30-40 bogarat is csapdázni lehet, ami a veszélyességi küszöbérték többszöröse. Az első lárvák kelése a közeljövőben várható.

 

búza gabonalisztharmat fertőzés

Az őszi káposztarepce országszerte teljes virágzásban van, a fővirágzat már elhullatta a sziromleveleket. Több gazdálkodó tapasztalja, hogy igen hiányos a becőkötődés a főszáron, elsősorban a repcefénybogarak elhúzódó károsítása miatt. Most is igen intenzív jelenlétük (250-300 db/10 hálócsapás). A bimbókárosítás átlagosan 3 % körüli, de gyakori az ennél nagyobb kár is. A korábbi évekénél most jóval erősebb a becőormányosok tömege, 100-150 db imágó is fogni lehet 10 hálócsapással, tehát indokolt lehet a védekezés ellenük. Néhány becőszúnyog is megjelent, de egyelőre alacsony a fertőzés.

Kelnek a korábban elvetett kapás növények. A talajok felmelegedése elősegíti a gyorsabb kelést, de a vetések egy részén megfigyelhető a fiatal korban károsító barkók jelenléte. Remélhetőleg gyorsan kinövik a kártevőre érzékeny fenológiai állapotot. Az utóbbi napokban a fénycsapdákban megjelent a vetési bagolylepke, várható a rajzás erősödése, ami újabb veszélyt jelent, főként a kukorica vetésekre.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu oldalra.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek