Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

A húsvéti ünnepekre az időjárás ismét kellemetlen arcát mutatta. Az addig is változékony, átlagosnál hűvösebb időszak egy markáns hidegfront hatására ismét hidegre és csapadékosra változott. A nappali maximum hőmérséklet még napos órákban sem haladta meg a10 C0-ot, éjszakánként pedig fagypont körülire csökkent a levegő hőmérséklete. Derült éjszakákon és fagyzugos helyeken fagyott is, ami több virágzó gyümölcsfélében fagykárokat idézett elő. Már a korábbi lehűlések okozta virág elfagyások kajsziban és őszibarackban, ez a hidegfront a szilvát, a körtét, az almát és a cseresznyét, meggyet érintette. A hideg időjárás ellenére szinte minden növénykultúrában akad növényvédelmi teendő.

 

körte baktériumos tűzelhalás

Az almástermésű gyümölcsfélékben a kedvezőbb nedvességi viszonyok hatására a varasodás aszkospóra szóródása folyamatosan tart, bár intenzitása a hűvös idő miatt kissé lelassult, így a fertőzés is. Ugyanakkor erőteljes az almafa lisztharmat primer fertőzés, mely most még a fertőzött vesszővégek levélkéit érinti, de a várható felmelegedés hatására más, most még egészséges hajtásokat is érinthet. Az első nyíló virágoktól kezdődően fokozódik az almástermésű növények baktériumos tűzelhalásának a veszélye, különösen, ha felmelegszik az idő. Amennyiben több napon keresztül 15,6 C0-ot vagy afeletti hőmérsékletet mérünk, valamint csapadék is hullik, bekövetkezhet a fertőzés a virágzó ültetvényekben. A körtelevélbolhák továbbra is intenzíven rakják tojásaikat, néhol már L1-L2-es fejlettségű lárvákat is láthatunk. A bolhák mellett a fiatal leveleken tapasztalható pirosas elszíneződés és torzulás a körte gubacsatkák jelenlétére utal. Rajzik az almalevél aknázómoly, ezért a kihelyezett feromon csapdák alapján tervezzük meg az optimális védekezés idejét, valamint figyeljünk az almafa levélpirosító levéltetű fertőzésre.

Csonthéjas gyümölcsfáinkon továbbra is veszélyeztet a moníliás virág-és hajtáselhalás, valamint őszibarackon a tafrinás levélfodrosodás, ugyanis az időjárás továbbra is kedvező a kórokozók számára. A kórokozók veszélye mellett már a hónap első dekádja óta rajzik a keleti gyümölcsmoly, a poloskaszagú szilvadarázs, mos megkezdte repülését a szilvamoly és a tarka szőlőmoly is, tehát ügyeljünk a rajzás intenzitásának az alakulására, hogy megfelelően időzíthessük az első védekezéseket.

Díszkertekben a már hetek óta károsító selyemfényű puszpángmoly hernyók mellett az írisz bokrokon megfigyelhető az írisz levéldarázs imágója, így a tojásrakás is megkezdődött. Az első darázs álhernyó károsítások hamarosan várhatók.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek