Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Április második dekádjára az időjárás tavaszias arcát mutatja. A nappali hőmérséklet általában 15 C0 körül alakul, éjszakánként viszont még mindig közelít a fagyponthoz talajszinten. Az elmúlt napok esőzései változóan érintették az országot, a legtöbb csapadék közép magyarországi térségben hullott, ennél jóval kevesebbet kaptak Győr térsége és a délkeleti tájegységek, de most ez is elegendő az elvetett növények keléséhez és néhány károsító megjelenéséhez.

Eddig a szárazság és az átlagosnál hidegebb időjárás gátolta az almafa varasodás aszkospóra szóródását, most ez megváltozott, a fertőző szaporító képletek intenzíven terjednek a levegőben. Az almafák közvetlenül virágzás előtti stádiumban vannak, a fiatal levelek most rendkívül fogékonyak a fertőzés iránt. Ugyanez vonatkozik a lisztharmat primer terjedésére is a metszés után megmaradt fertőzött vesszőkön. Hőmérséklet függvényében, de lassú szaporodásnak indult az almafa levélpirosító levéltetű is, erőteljesebb fertőzéshez kissé melegebb idő kellene. Az almamoly még nem kezdte el rajzását

A virágzó körte ültetvényekben a körtelevélbolhák tojásrakása változó intenzitással tart, lárvakelés még nem tapasztalható. A varasodás fertőzés veszélye az intenzív aszkospóra szóródás miatt hasonló az almáéhoz.

A kajszi virágzása elmúlt, a fagykárok jelentősek országszerte. A csonthéjasok virágfertőző moníliás megbetegedésének veszélye minden csonthéjas kultúrában erőteljes, hiszen az időjárás is kedvező, és a növények a legérzékenyebb állapotban vannak. Nem kerülhető el az intenzív védekezés. A kihelyezett feromonos rovarcsapdák közül a keleti gyümölcsmolyos már megfogta az első lepkéket. A teljes virágzásban levő szilvákon a fehér ragacsos fogólapokra szintén repülnek poloskaszagú szilvadarazsakat, viszont barackmoly még nem fogható.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés veszélye még nem múlt el, ahhoz tartósan melegebb időre lenne szükség.

A napokban elkezdte repülését az áprilisi cserebogár. Alkonyatkor a lámpák fényénél, reggelente pedig dermedt állapotban a fák ágain megfigyelhető a kártevő. Szükség esetén a bogarak ellen védekezzünk. Ez hatásosabb, mint a talajlakó kártevő pajorok elleni kezelés.

Több helyről jelezték a kendermag bogarak rügykártételét szőlő ültetvényekben és gyümölcsfákon. Ez a kártevő alkalmanként károsítja a rügyeket, azok kiodvasításával, melyek már nem tudnak kifakadni.

alma levélpirosító

A melegebb napok hatására aktivizálódnak a védett helyen áttelelt zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

 

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek