Üdvözöljük
a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara honlapján!

Növényvédelmi előrejelzés

 

Április első napjaiban gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addig kimondottan száraz hónapokat csapadékos napok váltották fel. A csapadék mennyisége tág határok között, 15-40 mm volt, kezdetben főként eső, később hó formájában hullott le. A nappali hőmérséklet a korábbi napokhoz képest jelentősen csökkent, éjszakánként pedig visszatértek a fagyok is. A fagymentes éjszakák csak április 5-e után tértek vissza. Az éjszakai fagyok kisebb-nagyobb károkat okoztak a most virágzó mandula, kajszi, őszibarack ültetvényekben, de a kár mértéke csak később becsülhető meg. A lehullott csapadék hatására még a viszonylag alacsony nappali és éjszakai hőmérséklet ellenére is látványos változás következett be az őszi kalászosok és a repce állapotában. A fejletlenebb árpa és búza gyorsan bokrosodásnak indult, míg az erősebb állományokban már az első szárcsomók is kitapinthatók a növényeken. Az őszi káposztarepce szárbaindulása mellett a fejlettebb növényeken a rejtett zöldbimbók megjelentek, a gyengébb állományokban még tart a szármegnyúlás állapota.

A Kalászos gabonák állapota növényvédelmi szempontból az esőzések ellenére keveset változott. Az állományok zömében szórványos lisztharmat, szeptória, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság fertőzés előfordul ugyan, de jelentősebb változás csak az időjárás ismételt felmelegedése után várható. A nyugati országrészben őszi árpán enyhe tünetekkel törperozsda tüneteket is megfigyeltek. A fiatal levelek egyelőre még mentesek a kórokozók tüneteitől. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak megkezdték ismételt betelepedésüket a kalászos gabona táblákra. A bogarak egyedszáma még alig haladja meg az észlelési szintet, de az elkövetkező napokban várhatóan emelkedni fog.


árpa helmitosporiózis

A repce kártevők közül a repceszár ormányosok és a nagy repceszár ormányosok eddig is több hullámban telepedtek be a vetésekre, de a korábbi védekezések hatására a folyamat csak mérsékelt egyedszámmal folytatódik, de a tojásrakás továbbra is tart. A repcefénybogarak betelepedése folyamatosnak mondható, de a hűvösebb időjárás a betelepedés ütemét mérsékelte. A ragacsos sárga lapok napi fogása most 4-7 db/csapda. A felmelegedés hatására a rajzás üteme várhatóan erősödni fog.

A hagyományosan hörcsöggel fertőzött tájegységekben a vizsgált területek mindössze 40%-a mentes a kártevőtől, 60 százalékukon erős közepes mértékű a lakott kotorékok aránya, így ezeken a táblákon intenzív kártételekre kell számítani a védekezések elmaradása esetén.

Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.

 

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sajtó megjelenések

.

Média megjelenések

Partner szervezetek